Menedżerowie overqualified nie są pożądani przez pracodawców

Pracodawcy często rezygnują z nawiązania współpracy z osobami zbyt wysoko wykwalifikowanymi. Skąd biorą się ich obawy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Menedżerowie overqualified nie są pożądani przez pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

24 lip 2015 6:50


Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób o zbyt dużych kwalifikacjach. Potwierdzają to eksperci. Magdalena Batogowska, finance senior consultant w Randstad, zaznacza, że wyraźna jest tendencja odwrotna, tzn. klienci wolą zatrudnić osobę o mniejszym doświadczeniu i kwalifikacjach, a następnie dzięki szkoleniom rozwinąć jej umiejętności w organizacji.

– Jest to rozwiązanie mniej kosztowne niż zatrudnienie pracownika overqualified, które zazwyczaj jest związane z wyższym niż zakładane początkowo wynagrodzeniem – tłumaczy Magdalena Batogowska.

Czytaj też: Menedżer też człowiek, ale czy wypada mu przeklinać?

Przykład? Jeden z menedżerów wysokiego szczebla stracił pracę w wyniku przejęcia firmy przez inwestora zagranicznego. Był menedżerem – specjalistą w bardzo rzadkiej branży, w której w skali kraju na stanowiskach dyrektorskich pracuje około kilkunastu osób.

– Kiedy kierowaliśmy ofertę do firm, które mogły być zainteresowane jego zatrudnieniem, okazało się, że wszystkie tego typu stanowiska są obsadzone. Z kolei kiedy ta sama osoba aplikowała na stanowiska niższe, budziła zdziwienie – mówi Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy doradztwa personalnego People.

– Po roku poszukiwań menedżer został zaproszony na rozmowę do innego miasta, by podjąć pracę przy nowym projekcie, wykorzystującym jego kwalifikacje. Po przejściu wszystkich etapów rozmowy, w finale szef przyjmujący go do pracy podsumował jego aplikację słowami: „Pan popracuje z nami najwyżej rok, a potem ucieknie ” i ostentacyjnie podarł przed nim umowę – dodaje Swoboda.

Zbyt duże wymagania finansowe

Wysokie oczekiwania finansowe to jeden z powodów odrzucenia kandydatury osoby zbyt wysoko wykwalifikowanej. Chociaż – jak przekonuje Liliana Swoboda – zdarzają się sytuacje, gdy firma decyduje się na zwiększenie planowanego początkowo budżetu dla danego stanowiska, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wiele firm ma ściśle ustalone ramy wynagrodzeń.

Czytaj też: Menedżer nie cyborg i odczuwa emocje. Musi tylko nimi dobrze zarządzać

 – Menedżer oferujący swoją kandydaturę na rynku pracy musi znać aktualne realia rynku i swoje miejsce na nim. Warto być elastycznym. Zdarzają się rekrutacje, gdzie pracodawca mimo takich samych wytycznych na poszukiwane stanowisko płaci mniej, niż kandydat oczekuje. Jeżeli ten ostatni nie zmniejszy swoich oczekiwań finansowych często może zostać odrzucony z projektu – twierdzi Liliana Swoboda.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Moni 2015-07-26 21:09:19

Bardzo dobrzy menedżerowie zatrudniają dobrych pracowników, dobrzy zatrudniają średnich, średni słabych, słabi miernych - niestety . Tylko menedżer znający swoją wartość i myślący o rozwoju organizacji maja odwagę zatrudniać lepszych od siebie ;-)