Medioznawcy zamiast informatyków. Polacy a umiejętności na rynku pracy

Przy bezrobociu na poziomie poniżej 7 proc. polski rynek pracy jest faktycznie rynkiem pracownika. Nie oznacza to jednak, że o pracę wszystkim jest równie łatwo – uważa Agnieszka Skuza, sales director z firmy Adecco.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Medioznawcy zamiast informatyków. Polacy a umiejętności na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

9 lut 2018 19:19


  • Mimo tak niskiego bezrobocia, wciąż bez zatrudnienia pozostaje 1,1 mln ludzi zdolnych do pracy.
  • Tymczasem pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników.
  • Problemy są zarówno z pracownikami wyspecjalizowanymi, jak i ludźmi o niższych kwalifikacjach.

- Jako kluczowy partner HR dla międzynarodowego giganta e-commerce z centrami logistycznymi w Poznaniu i Wrocławiu, zauważyliśmy rosnące trudności ze znalezieniem chętnych. Rynek jest dosłownie wydrenowany – zauważa Agnieszka Skuza. – W branżach inżynieryjnych i IT, szukanie pracowników stało się prawdziwie syzyfową pracą a zasypywanie informatyków propozycjami przeszło do anegdot. Tymczasem młodzi Polacy zdają się nieświadomi tego faktu i chętniej rozwijają się jako humaniści i językoznawcy - dodaje.

Czytaj też: Prawnik w pakiecie - nowy benefit dla pracownika

W przeliczeniu na liczbę chętnych na jedno miejsce, najbardziej obleganym kierunkiem studiów w roku akademickim 2016/2017 na Uniwersytecie Warszawskim było dziennikarstwo i medioznawstwo (21,8 kandydata na miejsce). Na drugim miejscu znajdowała się japonistyka (20,86) a na trzecim międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie. Na następnych pozycjach uplasowały się sinologia (14,6), filologia angielska (12,62) oraz psychologia (11,78).

- Dopiero na kolejnym miejscu znalazła się informatyka i ekonometria ex aequo z ekonomią i finansami. Co ciekawe, następna w zestawieniu była logistyka mediów – mówi Agnieszka Skuza i dodaje, że za wyjątkiem sinologii i japonistyki, najbardziej oblegane kierunki nie dają szczególnych perspektyw szybkiego zatrudnienia i wysokich zarobków.

Czytaj też: Bieda na emeryturze? Ten raport nie pozostawia złudzeń

Już w tej chwili na rynku brakuje ponad 50 tys. informatyków i specjalistów z branży IT. Jednocześnie redakcje cały czas muszą ciąć zatrudnienie i redukować koszty ze względu na globalny kryzys w mediach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.