Mazur, Hays: Możemy się spodziewać napływu kontraktorów IT z krajów byłego bloku sowieckiego oraz z Azji

0 0
Mazur, Hays: Możemy się spodziewać napływu kontraktorów IT z krajów byłego bloku sowieckiego oraz z Azji

- Zagwarantowanie najwyższej stawki kontraktorowi nie gwarantuje podjęcia przez niego pracy dla danego pracodawcy. Coraz większa uwagę kontraktorzy przykładają do technologii, w jakiej wykonywany jest projekt i możliwości pracy na najnowszych dostępnych technologiach - mówi Jakub Mazur, senior account managerem, IT Contracting w Hays Poland.

Jak wygląda sytuacja na rynku IT w Polsce?

Jakub Mazur, senior account managerem, IT Contracting w Hays Poland: - Cały czas obserwujemy stały wzrost rynku oprogramowania i usług IT w Polsce. Szacuje się, że w najbliższych latach Polska będzie drugim rynkiem IT w Europie środkowo wschodniej (zaraz po Rosji). Myślę, że duża w tym zasługa stałego dopływu funduszy z EU, oraz postępującego rozwoju niemal wszystkich sektorów gospodarki. Obecnie cały czas obserwujemy niedobór pracowników w stosunku do zapotrzebowania rynku, dlatego jeszcze przez klika lat będzie dominował trend „rynku kandydata”.

Dużą rolę w kształtowaniu rynku pracy IT, poza wysokimi stawkami określanymi przez kontraktorów, odgrywać będzie atrakcyjność projektu, innowacyjność stosowanych technologii oraz możliwości rozwoju osobistego kandydata. W najbliższych latach możemy się także spodziewać napływu kontraktorów z krajów byłego bloku sowieckiego oraz z Azji, dla których polski rynek IT jest niezwykle interesujący.

Czy można mówić o dominujących trendach w odniesieniu do poszukiwanych stanowisk?

- Obecnie nasi klienci poszukują pełnego spektrum specjalistów. Najczęściej są to developerzy front-end’owi i back-end’owi, specjaliści od baz danych, testerzy, project managerowie, specjaliści od SAP, managerowie oraz wiele innych stanowisk. Nasi klienci poszukują głównie osób z co najmniej z kilkuletnim doświadczeniem, dobra znajomością przynajmniej jednego języka obcego, wiedzy poświadczonej certyfikatami oraz umiejętnością pracy w zespole. Dużą uwagę przywiązują także do umiejętności miękkich oraz doświadczenia w projektach międzynarodowych.

Patrząc od strony rynku pracy - jakie są najpopularniejsze specjalizacje / języki programowania?

- Niezależnie od sektora rynku największe zapotrzebowanie jest na programistów Java, .Net, C++, PHP, HTML, Python i PLSQL. Każde z przedsiębiorstw, które chce odnosić sukcesy, musi się modernizować i wdrażać nowoczesne systemy i aplikacje, które mają wspomagać zarządzanie czy optymalizować procesy. Od tego jak bardzo innowacyjna jest firma zależy czy przetrwa na rynku i jak będzie postrzegana przez rynek i klientów. Duże zapotrzebowanie jest także na testerów oraz projekt managerów, ale tutaj większa uwagę przykłada się do doświadczenia zawodowego, posiadanych certyfikatów oraz posiadanego doświadczenia w danym sektorze rynku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.