Masowe emigracje w poszukiwaniu pracy

0 0
Masowe emigracje w poszukiwaniu pracy

Obywatele Portugalii masowo wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy. W tym roku na emigrację zarobkową udało się blisko 120 tys. osób.

Jak poinformował sekretarz stanu ds. wspólnot portugalskich Jose Cesario, tegoroczna emigracja zarobkowa była jedną z najwyższych w ostatnich latach.

"Oceniamy, że od stycznia do grudnia br. z naszego kraju wyjechało na stałe za granicę od 100 do 120 tys. Portugalczyków. Dominującym motywem ich emigracji było poszukiwanie zatrudnienia" - dodał przedstawiciel rządu.

Głównymi kierunkami wyjazdów portugalskich pracowników są Francja oraz Angola. Do każdego z tych państw wyjechało w tym roku po 25 tys. Portugalczyków.

Była afrykańska kolonia Portugalii cechuje się największą dynamiką takich przyjazdów w ciągu ostatnich pięciu lat. Według szacunków dziennika "Diario Economico" od 2007 r. do pracy w Angoli wyjechało łącznie ponad 113 tys. obywateli Portugalii. Wcześniej zatrudnionych w tym kraju było zaledwie 33 tys. Portugalczyków.

Najwięcej portugalskich emigrantów mieszka aktualnie we Francji - 580 tys. osób. Przed 2007 r. żyło ich tam o 90 tys. mniej.

Według Jose Cesario, największym rozczarowaniem wśród kierunków emigracji okazała się dla Portugalczyków Brazylia. "Kraj ten miał być celem wyjazdów dla wykwalifikowanej kadry, tymczasem brak uznania świadectw w kilku profesjach, m.in. dla inżynierów i architektów, zahamował emigrację zarobkową", stwierdził przedstawiciel rządu.

Portugalia pogrążona jest w największym w ciągu ostatnich 40 lat bezrobociu. Bez zatrudnienia pozostaje w tym kraju ponad 15,6 proc. osób zdolnych do pracy. Z prognoz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OCDE) wynika, że w 2014 r. poziom bezrobocia wyniesie w tym kraju 18,6 proc.

Bezrobocie w Portugalii najbardziej doskwiera młodzieży. Niemal co drugi młody Portugalczyk nie ma pracy. Z przeprowadzonego w grudniu br. badania wynika, że około 50 proc. młodych ludzi z tego kraju zamierza w niedługiej przyszłości udać się na emigrację. Na kraj swojego wyjazdu najczęściej wskazują oni Niemcy, Austrię oraz Szwajcarię.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Egipt, maja blisko , a sie odbudowuje , według doniesień jest potencjał na rynku pracy i szanse na przyzwoite zarobki...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.