ManpowerGroup: Polska na 46. pozycji w raporcie Total Workforce Index

Polska zajęła 46. miejsce wśród 75 rynków z całego świata, porównanych przez ManpowerGroup pod względem możliwości przyciągania i zatrzymywania talentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ManpowerGroup: Polska na 46. pozycji w raporcie Total Workforce Index

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 lut 2018 12:39


  • W ogólnym rankingu Total Workforce Index dla regionu EMEA Polska uplasowała się w drugiej połowie stawki, zajmując 28. pozycję.
  • W rankingu światowym znajdujemy się na 46. pozycji.
  • Total Workforce Index opracowany przez ManpowerGroup mierzy względną łatwość pozyskiwania i utrzymywania pracowników na 75 rynkach na całym świecie.

Z danych ManpowerGroup wynika, że Polsce do dyspozycji pracodawców jest 17,3 mln pracowników w wieku produkcyjnym. 80 proc. z nich ma stałe zatrudnienie i pracuje na pełen etat. Pozostałe 20 proc. to pracownicy tymczasowi, osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin lub w oparciu o własną działalność.

Do tej grupy wliczają się również pracujący dorywczo lub bez formalnej umowy – stanowią oni 9 proc. wszystkich zatrudnionych w Polsce. Pod tym względem nasz kraj plasuje się na trzecim miejscu wśród 40 rynków z regionu EMEA, czyli Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęła Turcja (13 proc.), drugie – Włochy (9 proc.).

Czytaj też: Umowa zlecenie czy umowa o pracę - co wybierają pracodawcy?

Zbliżony obraz polskiego rynku pracy przedstawia Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności GUS (dane za pierwsze półrocze 2017 r.). Najwięcej osób pracowało w charakterze pracowników najemnych (miało podpisaną umowę o pracę) - to 12,91 mln. czyli 79,4 proc. Warto zaznaczyć, że 26,3 proc. Polaków (3,4 mln osób) pracuje na umowie na czas określony. Nieco więcej w tym gronie jest mężczyzn - 50,8 proc. Kobiety stanowią 49,2 proc. tej grupy.

Z badania GUS wynika również, że 2,95 mln Polaków (18,1 proc.) zdecydowało się pracować na własny rachunek.  Natomiast w niepełnym wymiarze czasu pracy pracowało 1,2 mln. osób (7,4 proc. ogółu). Częściej z tego rozwiązania korzystały kobiety - 11 proc. Było to tylko 4,5 proc. mężczyzn. Z danych GUS wynika, że 47,1 proc. badanych taka forma zatrudnienia im odpowiada, zaś 20 proc. nie może znaleźć pracy w pełnym wymiarze.

Polska na tle krajów regionu EMEA

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.