Manpower: Coraz łatwiej o pracę na Śląsku i w Małopolsce, coraz trudniej o pracowników

Ostatnie miesiące 2014 r. będą sprzyjać poszukującym pracy w województwach małopolskim oraz śląskim. Tu rynek pracy jest coraz bardziej przychylny kandydatom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Manpower: Coraz łatwiej o pracę na Śląsku i w Małopolsce, coraz trudniej o pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 wrz 2014 12:07


Jak wynika z opublikowanego przez firmę doradztwa personalnego ManpowerGroup raportu "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia", prognoza netto zatrudnienia dla południa Polski wynosi +8 proc. Wynik wzrósł zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym, odpowiednio o 5 i o 3 punkty procentowe.

– Jak wynika z naszych obserwacji, od kilku miesięcy pracodawcy odczuwają większe trudności w znalezieniu kandydatów, zarówno na stanowiska specjalistyczne jak i podstawowe. To dobry sygnał dla tych, którzy pracy szukają, ale z racji dużej konkurencji napotykali dotychczas problemy w jej znalezieniu - mówi Luiza Luranc, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower, odpowiedzialna za region południowy.

Czytaj też: Będą zwalniać czy zatrudniać? Oto plany pracodawców na najbliższy kwartał

- Wzrost popytu na pracowników oraz trudności pracodawców w ich pozyskaniu sprawiają, że o pracę jest obecnie łatwiej. Aktualnie mamy do zaoferowania około 300 miejsc pracy u naszych klientów na terenie regionu południowego. Poszukujemy zarówno osób z doświadczeniem, jak i kandydatów, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy - dodaje Luranc.

Pośród poszukiwanych przez agencję zatrudnienia Manpower stanowisk znajdują się m.in. operatorzy CNC, spawacze, ślusarze, kontrolerzy jakości, konsultanci, przedstawiciele handlowi, pracownicy ze znajomością języków obcych. To tylko przykłady, bowiem pośród dostępnych obecnie w Manpower ofert dla regionu południowego znaleźć można stanowiska z różnych branż i na różnych szczeblach hierarchii.

Czytaj też: Pracodawcy w szachu: Rynek należy do kandydatów i teraz oni dyktują warunki

Sektorami, do których najczęściej odbywa się rekrutacja są: produkcja przemysłowa, transport spedycja logistyka oraz centra usług. Również wyniki raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wskazują na otrzymujący się w nich optymizm pracodawców. Miejsc pracy w firmach z tych branż będzie zatem przybywać.

- Rynek pracy staje się coraz bardziej przychylny kandydatom. Zmiana ta jest stałym trendem, który w ostatnich tygodniach uległ nasileniu – komentuje Luiza Luranc.

Trudności w pozyskaniu pracowników skłaniają pracodawców do obniżania stawianych wymagań oraz rewizji stawek wynagrodzeń. Płace są podnoszone stając się narzędziem walki o kandydata z firmami konkurencyjnymi.

- W aktualnej sytuacji rynkowej umiejętność pozyskania pracowników wpływa na możliwości produkcyjne firm i przekłada się na to, czy odnoszą sukces na wysoko konkurencyjnym rynku - podsumowuje ekspert Manpower.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.