MAN zamyka fabrykę w Sadach. Co z pracownikami?

Produkująca samochody ciężarowe i autobusy firma MAN do końca 2016 r. chce przenieść linię montażu końcowego autobusów z podpoznańskich Sadów do Starachowic. Blisko 900 pracowników zakładu ma otrzymać gwarancję zatrudnienia w zakładach MAN.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MAN zamyka fabrykę w Sadach. Co z pracownikami?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 lis 2014 18:01


MAN przeniesienie montażu z Sadów tłumaczy koncentracją produkcji autobusów miejskich w Starachowicach. Do tej pory pod Poznaniem wytwarzane były podwozia autobusów oraz miejski model MAN Lion´s City.

Jak przekazał w komunikacie prasowym prezes MAN Truck & Bus, Anders Nielsen - “koncentracja całej produkcji autobusów w Starachowicach stanowi reakcję firmy MAN na słaby popyt i niewykorzystane moce produkcyjne”. Nielsen podkreślił, że MAN musi w bardziej efektywny sposób zarządzać swoją siecią zakładów produkcji, aby zachować konkurencyjność.

Czytaj też: Japońska firma NGK szuka pracowników. Potrzebuje 300 osób

W zakładzie w Sadach pracuje blisko 900 osób – wszyscy mają otrzymać gwarancję pracy w Starachowicach. Załogę poinformowano o możliwość zatrudnienia w wielkopolskich fabrykach spółki Volkswagen Samochody Użytkowe. Pracownicy, którzy zdecydują się przenieść do województwa świętokrzyskiego, mają otrzymać premie relokacyjne.

Jak mówi przewodzący zakładowej „Solidarności”, Grzegorz Nowicki - oficjalne rozmowy z pracodawcą rozpoczną się 4 listopada.

- Od jakiegoś czasu mówiło się o przenosinach. To ile osób zdecyduje się na Starachowice, zależy od tego, czym MAN zachęci pracowników. W VW musimy przejść normalną rekrutację i nie wiadomo jak skończy się ten proces - dodaje.

Część udziałów firmy MAN należy do koncernu VW, który w Wielkopolsce ma trzy zakłady i jest w trakcie budowy kolejnego. W Poznaniu działa fabryka produkująca rocznie ok. 170 tys. samochodów oraz odlewnia.

Czytaj też: Będzie 300 nowych miejsc pracy w Oplu. Głównie na produkcji

W pobliskim Swarzędzu ulokowany jest zakład zabudów specjalnych, a pod Wrześnią za 3,3 mld zł powstaje nowa fabryka. Obiekt ma być gotowy w połowie 2016 r. Pracę znajdzie blisko 3 tys. osób.

Decyzją MAN zaskoczony jest wójt gminy Tarnowo Podgórne, Tadeusz Czajka, na której terenie od 1998 r. działa firma. Fabryka MAN znajduje się kilkaset metrów od otwartego w ubiegłym tygodniu centrum logistycznego amerykańskiej firmy Amazon.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.