Małopolska ma problem z długotrwale bezrobotnymi

• Grudniowa stopa bezrobocia w Małopolsce wyniosła 8,4 proc. To trzeci region, po Wielkopolsce i Śląska z najniższym wynikiem w kraju.
• Tylko w ciągu 2015 roku bezrobocie w województwie małopolskim spadło o 14 proc.
• Mimo to, ponad połowa zarejestrowanych to długotrwale bezrobotni, czyli pozostający bez zatrudnienia powyżej 12 miesięcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Małopolska ma problem z długotrwale bezrobotnymi

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

10 lut 2016 12:15


Małopolska znajduje się w ścisłej czołówce województw o najniższej stopie bezrobocia. W grudniu 2015 r. ogólnopolski wskaźnik wyniósł 9,8 proc., w Małopolsce było to 8,4 proc. W lepszej sytuacji są tylko dwa województwa: wielkopolskie (6,2 proc.) i śląskie (8,2 proc.). Jednak pozytywne informacje dotyczące całego województwa nie oznaczają, że w Małopolsce bezrobocie to problem marginalny.   

– Mimo bardzo dobrej ogólnej kondycji małopolskiego rynku pracy, powinniśmy pamiętać, że sytuacja w poszczególnych powiatach i miastach jest zróżnicowana. Najniższą stopę bezrobocia odnotował oczywiście Kraków - 4,5 proc. a także bliskie powiaty krakowski - 6,8 proc. i bocheński - 7,1 proc. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się powiat dąbrowski z 16 proc. wskaźnikiem bezrobocia i limanowski – 13,8 proc. – mówi Anna Karaszewska, dyrektor generalna Ingeus w Polsce.

– Z drugiej strony martwiąca jest również struktura małopolskich bezrobotnych. Przede wszystkim fakt, że co czwarty z nich nie wykonuje żadnej pracy od ponad dwóch lat, a 28 proc. to młodzi ludzie od 25 do 34 roku życia – dodaje.

Długotrwale bezrobotni

Istotne informacje o stanie bezrobocia w Małopolsce ukazuje statystyka bezrobotnych w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy, do których zalicza się ponad 87 proc. wszystkich małopolskich klientów PUP, czyli prawie 105 tysięcy osób (w tym ponad 55 tysięcy kobiet). Największą grupę stanowią długotrwale bezrobotni, czyli niepracujący powyżej 12 miesięcy w ostatnich dwóch latach – 55 proc.

– Długotrwałym bezrobociem dotkniętych jest ponad 65 tysięcy mieszkańców Małopolski, w większości są to kobiety. Z doświadczenia wiemy, że jest to grupa wymagającą specjalistycznego i silnie zindywidualizowanego wsparcia. Aktywizacja zawodowa osób wykluczonych z rynku pracy, a często również z życia społecznego, jest wielowymiarowym i niełatwym procesem, dzięki któremu następuje diametralna życiowa zmiana. Nie ma jednej recepty, 1000 przypadków to 1000 strategii – mówi Paweł Banczew, menedżer operacyjny Ingeus w Polsce.

Koszty długotrwałego bezrobocia dla Małopolski są znaczące i to nie tylko te finansowe. - Walka z długotrwałym bezrobociem to pomoc w powrocie do społeczności lokalnej, zdrowego funkcjonowania i rozwoju osobistego, który przekłada się na rozwój regionu – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.