wnp.pl

Małe, ale aktywne. Innowacyjne firmy zwiekszają zatrudnienie

0 0
Małe, ale aktywne. Innowacyjne firmy zwiekszają zatrudnienie

Rośnie zatrudnienie w innowacyjnych firmach zatrudniających do 500 pracowników. Mniejsze spółki przejmują część zadań dużych koncernów i poszukują specjalistów.

Według analizy firmy ADP Polska tzw. nowoczesna gospodarka może osiągnąć przyrost zatrudnienia na poziomie 5 proc. w tym roku - znacznie więcej, niż zatrudni sektor gospodarki tradycyjnej.

Czytaj też: Nowe technologie nie zabierają, a dają pracę

Firmy tzw. nowoczesnej gospodarki zwykle częściej i chętniej poszukują nowych pracowników niż branże tradycyjne.

Co więcej największe zainteresowanie nowymi pracownikami wykazują mniejsze firmy zatrudniające do 500 pracowników. Do pewnego stopnia dlatego, że przejmują część zadań od dużych koncernów. Analitycy ADP Polska szacują, że wzrost zatrudnienia w sektorze tzw. nowoczesnej gospodarki w ciągu roku może sięgnąć 5 proc. W ślad za tym wzrostem powinno podążać również zapotrzebowanie na nowych pracowników w innych sektorach.

Przedsiębiorstwa nowoczesnej gospodarki - innowacyjne, stosujące zaawansowane technologie i elastyczne organizacyjnie, są motorem wzrostu zatrudnienia w Polsce. W drugim kwartale przyjęły do pracy pracy o 3,72 proc. więcej osób niż w tym samym okresie roku 2013, przy czym dotyczy to w takim samym stopniu przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. W skali półrocza wzrost osiągnął 4,06 proc.

- Wszystko sprowadza się do modelu biznesowego. Najbardziej innowacyjne firmy stale monitorują swoje wyniki, optymalizują działalność w poszczególnych obszarach, stawiają na eksport, tną niepotrzebne koszty, zwiększają inwestycje w core business, a zadania, które mogą wydzielić - po prostu powierzają profesjonalistom - komentuje Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży i marketingu ADP Polska.

Czytaj też: Polskie przedsiębiorstwa są innowacyjne?

Firmy nowoczesnej gospodarki to awangarda rynku wyznaczająca trendy pozostałym przedsiębiorstwom i notująca lepsze wyniki finansowe. Zdaniem Dariusza Terleckiego podobnie dzieje się w innych krajach. Innowacyjne przedsiębiorstwa są otwarte na nowe pomysły i łatwiej dostosowują się do trudniejszych sytuacji. A za szybszym wzrostem zatrudnienia związane są rosnące nakłady inwestycyjne. Za nimi idą firmy tradycyjnej gospodarki, acz tu, zdaniem Dariusza Terleckiego, wzrost zatrudnienia będzie powolny.

 

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.