Maciej Sałdacz: Pracodawcom coraz mocniej zależy na znalezieniu i zatrzymaniu pracownika

Brakuje rąk do pracy. Wzrost zapotrzebowania na pracowników i spadek bezrobocia sprawiają, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Maciej Sałdacz: Pracodawcom coraz mocniej zależy na znalezieniu i zatrzymaniu pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

26 wrz 2015 17:07


Na koniec sierpnia 2015 r. w powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 101 tys. bezrobotnych - prawie 20 tys. mniej niż˙ w końcu grudnia 2014 r. i o 27 tys. mniej niż w końcu sierpnia 2014 r.

- Wskaźniki związane ze stopą bezrobocia to system naczyń połączonych. Powód spadku liczby bezrobotnych najczęściej jest ten sam - pracodawcy chętniej zatrudniają, bo gospodarka jest w lepszej kondycji. Rośnie liczba osób pracujących, a także korzystających z programów wsparcia w urzędach pracy. Suma tych działań i konsekwencja dają dobre efekty - powiedziała Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Jak podkreśliła, stopa bezrobocia wynosząca 9 proc. to dobra wiadomość, bo jeszcze na początku 2013 r. wskaźnik ten wynosił 14,6 proc.

Wicedyrektor ds. rynku pracy i administracji DWUP Wojciech Murdzek, zaznaczył, że zmniejszyło się bezrobocie w miejscach, gdzie nie tylko pojawiły się nowe propozycje zatrudnienia, ale gdzie też sporą aktywnością wykazują się pracodawcy korzystający z refundacji, ze wsparcia rządowego, czy też unijnego.

Zapotrzebowanie na obcokrajowców

Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu Maciej Sałdacz podkreślił, że o braku rąk do pracy świadczy nie tylko fakt, że jest coraz więcej ofert pracy, ale również wzrastające zapotrzebowanie na pracowników - obcokrajowców.

- Miesięcznie pracodawcy zgłaszają nam oświadczenia o zamiarze zatrudnienia około 2,5 tys. obcokrajowców, głównie chodzi o Ukraińców. Rocznie zatrudniają zatem prawie 30 tys. pracowników z zagranicy - dodał Sałdacz.

Jego zdaniem pracodawcy, mając coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników na wolnym rynku, coraz chętniej współpracują z urzędami pracy, korzystając z pośrednictwa.

- Dlatego mamy zdecydowanie więcej ofert pracy. Pracodawcom coraz mocniej zależy na zatrzymaniu pracownika, czyli znalezieniu od razu osoby, która podejmie pracę i będzie chciała ją kontynuować w danej firmie. W ten sposób zmniejsza się zainteresowanie refundowanymi stażami, które w minionych latach były popularną formą przeciwdziałania bezrobociu - powiedział wicedyrektor PUP.

Fundusze szkoleniowe

Nową formą wsparcia na lokalnym rynku pracy są też indywidualne szkolenia, robione na potrzeby konkretnych osób, po tym gdy pracodawca daje gwarancję zatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.