Maciej Sałdacz: Pracodawcom coraz mocniej zależy na znalezieniu i zatrzymaniu pracownika

0 0
Maciej Sałdacz: Pracodawcom coraz mocniej zależy na znalezieniu i zatrzymaniu pracownika
- Pracodawcy, mając coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników na wolnym rynku, więc coraz chętniej współpracują z urzędami pracy. /Fot. Youtube

Brakuje rąk do pracy. Wzrost zapotrzebowania na pracowników i spadek bezrobocia sprawiają, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców.

Na koniec sierpnia 2015 r. w powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 101 tys. bezrobotnych - prawie 20 tys. mniej niż˙ w końcu grudnia 2014 r. i o 27 tys. mniej niż w końcu sierpnia 2014 r.

- Wskaźniki związane ze stopą bezrobocia to system naczyń połączonych. Powód spadku liczby bezrobotnych najczęściej jest ten sam - pracodawcy chętniej zatrudniają, bo gospodarka jest w lepszej kondycji. Rośnie liczba osób pracujących, a także korzystających z programów wsparcia w urzędach pracy. Suma tych działań i konsekwencja dają dobre efekty - powiedziała Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Jak podkreśliła, stopa bezrobocia wynosząca 9 proc. to dobra wiadomość, bo jeszcze na początku 2013 r. wskaźnik ten wynosił 14,6 proc.

Wicedyrektor ds. rynku pracy i administracji DWUP Wojciech Murdzek, zaznaczył, że zmniejszyło się bezrobocie w miejscach, gdzie nie tylko pojawiły się nowe propozycje zatrudnienia, ale gdzie też sporą aktywnością wykazują się pracodawcy korzystający z refundacji, ze wsparcia rządowego, czy też unijnego.

Zapotrzebowanie na obcokrajowców

Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu Maciej Sałdacz podkreślił, że o braku rąk do pracy świadczy nie tylko fakt, że jest coraz więcej ofert pracy, ale również wzrastające zapotrzebowanie na pracowników - obcokrajowców.

- Miesięcznie pracodawcy zgłaszają nam oświadczenia o zamiarze zatrudnienia około 2,5 tys. obcokrajowców, głównie chodzi o Ukraińców. Rocznie zatrudniają zatem prawie 30 tys. pracowników z zagranicy - dodał Sałdacz.

Jego zdaniem pracodawcy, mając coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników na wolnym rynku, coraz chętniej współpracują z urzędami pracy, korzystając z pośrednictwa.

- Dlatego mamy zdecydowanie więcej ofert pracy. Pracodawcom coraz mocniej zależy na zatrzymaniu pracownika, czyli znalezieniu od razu osoby, która podejmie pracę i będzie chciała ją kontynuować w danej firmie. W ten sposób zmniejsza się zainteresowanie refundowanymi stażami, które w minionych latach były popularną formą przeciwdziałania bezrobociu - powiedział wicedyrektor PUP.

Fundusze szkoleniowe

Nową formą wsparcia na lokalnym rynku pracy są też indywidualne szkolenia, robione na potrzeby konkretnych osób, po tym gdy pracodawca daje gwarancję zatrudnienia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.