Lubuskie urzędy pracy dostały 22 mln zł na aktywizację młodych

Prawie 22,4 mln zł z krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) otrzymają w 2015 r. powiatowe urzędy pracy w woj. lubuskim na aktywizację młodych ludzi mających problemy ze zdobyciem pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lubuskie urzędy pracy dostały 22 mln zł na aktywizację młodych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 cze 2015 18:52


Pieniądze te mogą wydać m.in. na szkolenia, staże, praktyki czy dotacje na założenie działalności gospodarczej. W przypadku tego Programu 91,89 proc. stanowią środki Europejskiego Funduszu Społecznego, a 8,11 proc. wkład krajowy.

Pomoc dla młodych bezrobotnych

Jak poinformowała w poniedziałek rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Małgorzata Kordoń, wsparciem z tego źródła zostaną objęte młode, bezrobotne osoby będące w trudnej sytuacji na rynku pracy. Dodała, że wg stanu na koniec kwietnia br. w regionie stanowiły one 28,2 proc. ogółu bezrobotnych.

Projekty mogące otrzymać dofinansowanie muszą obejmować osoby bezrobotne w wieku 18-29 lat, które są zarejestrowane w urzędach pracy i nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu.

Czytaj też: Polski urząd pracy nominowany do europejskiej nagrody. Za aktywizację młodych

Kordoń wyjaśniła, że urzędy pracy będą mogły wydać pieniądze na identyfikację potrzeb osób młodych oraz diagnozowanie ich możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego – poprzez ustalenie profilu pomocy oraz przygotowanie Indywidualnego Planu Działania, pośrednictwo pracy czy poradnictwo zawodowe.

- Projekty mogą także dotyczyć nabywania, podwyższania lub dostosowywania kompetencji, kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy poprzez szkolenia; zdobywania lub uzupełniania doświadczenia zawodowego poprzez staże i praktyki, czy też pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania – tzw. "bon na zasiedlenie" - powiedziała Kordoń.

Młodzi na swoim

Ponadto młodzi ludzie będą mogli wnioskować o wsparcie w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Tutaj mogą otrzymać dotację na założenie firmy, a także pieniądze na koszty pomocy prawnej, konsultacje o doradztwo.

Czytaj też: Urzędy pracy od roku współpracują z agencjami. Jak im idzie?

W środę (24 czerwca br.) powiatowe urzędy pracy z województwa lubuskiego podpiszą umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy (WUP) w Zielonej Górze o dofinansowanie projektów pozakonkursowych w ramach opisanego Programu. W tym przypadku WUP jest tzw. instytucją pośredniczącą w wydatkowaniu unijnych pieniędzy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.