www.portalsamorzadowy.pl

Lubuskie: Jak zatrzymać młodych w regionie? Pomóc może praca i wolontariat

0 0
Lubuskie: Jak zatrzymać młodych w regionie? Pomóc może praca i wolontariat
Szkolnictwo zawodowe ma się zmienić - mówi Polak (Elżbieta Polak, fot.elzbietapolak.pl)

• Radni województwa lubuskiego przyjęli założenia polityki młodzieżowej w regionie.
• Dokument zawiera cele i kierunki działań, opartych na wsparciu wolontariatu, zmianach na lokalnym rynku pracy oraz nagradzaniu firm zatrudniających młodych.
• Wspólna realizacja tego programu jest bardzo ważna dla regionu, ponieważ mamy duży odpływ młodych ludzi – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak podkreśla marszałek Polak, ważne jest, aby młodzi ludzie mieli poczucie, że to jest ich miejsce na ziemi, żeby czuli, że mają realny wpływ na to co się w regionie dzieje.

- Trzeba włączyć młodzież, która musi zasiadać z nami przy stole kiedy dyskutujemy i podejmować ważne decyzje. Dlatego powołaliśmy sejmiki: młodzieżowy i dziecięcy. Okazuje się, że młodzi potrafią walczyć o swoje sprawy, że mają swoje zdanie – mówiła. Dodała także, że podczas obrad młodzi dają wyraźny sygnał, że potrzebują autorytetów. - Podczas sejmików wyraźnie cytują autorytety. Odwołują się do Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Jurka Owsiaka, czy Wincentego Witosa i Józefa Piłsudskiego oraz innych. To pokazuje, że młodzi potrzebują solidarności międzypokoleniowej – dodała.

Czytaj też: Tylko dobra praca może zatrzymać młodych w kraju

W lubuskim samorządzie działa także komisja ds. obywatelskich, która diagnozuje problemy, ustala kierunki do działania, wyznacza priorytety.

Najważniejsze działania wpisane do programu opierają się na kilku filarach:

- Partnerstwo dla wolontariatu. – Wszystkie działania są skuteczne, jeżeli są realizowane nie solo, ale razem. Ten projekt to 17 partnerów. 3 tys. harcerzy i patronaty: Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Ten program to także odpowiedź na zapotrzebowanie na solidarność międzypokoleniową. W ramach projektu budujemy 15 poradni, bo bardzo często młodzi ludzie nie mają z kim porozmawiać, a mają problemy i trzeba im pomóc je rozwiązać – mówiła marszałek.

- Rewolucja na rynku pracy. 170 mln na modernizację szkolnictwa zawodowego. – To góra pieniędzy i partnerstwo wszystkich powiatów. Nie możemy tego zmarnować. Szkolnictwo zawodowe ma się zmienić. To ma być nowoczesna nauka i kreatywne myślenie – wyjaśnia Elżbieta Polak.

- Lubuska firma przyjazna młodym. Nagradzane będą te firmy, które będą zatrudniać młodych na dobrych warunkach - dodaje.

- 13 misji gospodarczych – specjalne kryteria dostępu dla „młodych firm” - dodaje marszałek.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.