Lubuskie: Jak zatrzymać młodych w regionie? Pomóc może praca i wolontariat

• Radni województwa lubuskiego przyjęli założenia polityki młodzieżowej w regionie.
• Dokument zawiera cele i kierunki działań, opartych na wsparciu wolontariatu, zmianach na lokalnym rynku pracy oraz nagradzaniu firm zatrudniających młodych.
• Wspólna realizacja tego programu jest bardzo ważna dla regionu, ponieważ mamy duży odpływ młodych ludzi – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lubuskie: Jak zatrzymać młodych w regionie? Pomóc może praca i wolontariat

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (AW)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

13 wrz 2016 10:40


Jak podkreśla marszałek Polak, ważne jest, aby młodzi ludzie mieli poczucie, że to jest ich miejsce na ziemi, żeby czuli, że mają realny wpływ na to co się w regionie dzieje.

- Trzeba włączyć młodzież, która musi zasiadać z nami przy stole kiedy dyskutujemy i podejmować ważne decyzje. Dlatego powołaliśmy sejmiki: młodzieżowy i dziecięcy. Okazuje się, że młodzi potrafią walczyć o swoje sprawy, że mają swoje zdanie – mówiła. Dodała także, że podczas obrad młodzi dają wyraźny sygnał, że potrzebują autorytetów. - Podczas sejmików wyraźnie cytują autorytety. Odwołują się do Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Jurka Owsiaka, czy Wincentego Witosa i Józefa Piłsudskiego oraz innych. To pokazuje, że młodzi potrzebują solidarności międzypokoleniowej – dodała.

Czytaj też: Tylko dobra praca może zatrzymać młodych w kraju

W lubuskim samorządzie działa także komisja ds. obywatelskich, która diagnozuje problemy, ustala kierunki do działania, wyznacza priorytety.

Najważniejsze działania wpisane do programu opierają się na kilku filarach:

- Partnerstwo dla wolontariatu. – Wszystkie działania są skuteczne, jeżeli są realizowane nie solo, ale razem. Ten projekt to 17 partnerów. 3 tys. harcerzy i patronaty: Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Ten program to także odpowiedź na zapotrzebowanie na solidarność międzypokoleniową. W ramach projektu budujemy 15 poradni, bo bardzo często młodzi ludzie nie mają z kim porozmawiać, a mają problemy i trzeba im pomóc je rozwiązać – mówiła marszałek.

- Rewolucja na rynku pracy. 170 mln na modernizację szkolnictwa zawodowego. – To góra pieniędzy i partnerstwo wszystkich powiatów. Nie możemy tego zmarnować. Szkolnictwo zawodowe ma się zmienić. To ma być nowoczesna nauka i kreatywne myślenie – wyjaśnia Elżbieta Polak.

- Lubuska firma przyjazna młodym. Nagradzane będą te firmy, które będą zatrudniać młodych na dobrych warunkach - dodaje.

- 13 misji gospodarczych – specjalne kryteria dostępu dla „młodych firm” - dodaje marszałek.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.