Lublin: Nowe miejsca pracy głównie w sektorze IT oraz outsourcingu

0 0
Lublin: Nowe miejsca pracy głównie w sektorze IT oraz outsourcingu
Dzięki zachętom dla przedsiębiorców tylko w ostatnich 5 latach w Lublinie udało się stworzyć przeszło 15 tys. nowych miejsc pracy. (Fot. Pixabay)

• W ciągu ostatnich pięciu lat w Lublinie powstało przeszło 15 tys. nowych miejsc pracy. Miasto planuje stworzenie kolejnych – głównie w sektorze IT oraz outsourcingu.
• Nowych inwestorów ma przyciągnąć przede wszystkim duży rynek nieruchomości biurowych oraz wykwalifikowana kadra.
• Każdego roku lubelskie uczelnie opuszcza ok. 20 tys. absolwentów. W mieście kształci się także ponad 6 tys. studentów z zagranicy.

– Do 2020 roku mamy przyjętą strategię, która koncentruje nasze działania na wybranych branżach, między innymi jest to sektor IT. Mamy w Lublinie już blisko 500 firm działających w tym sektorze, a w ostatnich 3 latach pojawiło się około 30 nowych inwestorów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W ramach strategii rozwoju przyjętej na lata 2013–2020 Lublin ma zamiar przyciągnąć także inwestycje związane z szeroko rozumianym outsourcingiem.

Miasto swoją główną przewagę konkurencyjną upatruje w dużych zasobach posiadanej powierzchni biurowej oraz dostępie do wykwalifikowanej kadry. Aktualnie Lublin jest jednym z dziesięciu największych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce. Łączna powierzchnia biurowa klasy A i B wynosi ponad 150 tys. mkw. Jednocześnie stawki najmu wynoszące średnio 9–12 euro za mkw. są niższe niż w większości innych miast wojewódzkich.

Jak dodaje prezydent Żuk, atutem jest także bliskość Ukrainy.

– Gdyby siły roboczej zabrakło, to mamy potężny rynek pracowników na Ukrainie. Lublin jest pierwszym miejscem wyboru dla Ukraińców, jeśli chodzi o pracę czy studia. Mamy ponad 6 tys. studentów zagranicznych – tłumaczy, podkreślając przy tym ważną rolę, jaką pełni współpraca biznesu z nauką. – Na uczelniach są doskonałe laboratoria, naukowcy, a jednocześnie brakowało tego przełożenia na biznes. Zresztą po obydwu stronach były bariery.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina (Fot. Newseria)
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina (Fot. Newseria)

Jak podkreśla prezydent Lublina w ostatnim czasie pojawiają się jednak coraz liczniejsze przykłady skutecznej kooperacji pomiędzy światem biznesu a uczelniami. We współpracy Politechniki Lubelskiej z firmą Ursus i lubelskim MPK powstał elektryczny autobus.

– Mamy także przykłady wdrażania bardzo innowacyjnych produktów i technologii, chociażby korzystając z biotechnologii UMCS-u czy z Wydziału Chemii UMCS-u. Udało się np. stworzyć produkty zapewniające znakomitą biodegradowalność – informuje Krzysztof Żuk.

Polityk dodaje, że dzięki zachętom dla przedsiębiorców tylko w ostatnich 5 latach udało się stworzyć przeszło 15 tys. nowych miejsc pracy z reguły adresowanych do absolwentów uczelni wyższych

– Pamiętajmy, że mamy około 20 tys. absolwentów rok do roku i ponad 70 tys. studentów. Miasto jest młode, dynamiczne i oczekuję tego typu działań inwestycyjnych adresowanych do takich właśnie sektorów biznesowych – podkreśla prezydent Lublina.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.