Łódzkie: Są pieniądze na wsparcie młodych bezrobotnych

0 0
Łódzkie: Są pieniądze na wsparcie młodych bezrobotnych
Ważną częścią przedsięwzięcia jest opieka nad młodym bezrobotnym – zaczyna się od psychologa, doradcy zawodowego. (fot. PTWP)

Wojewódzki Urząd Pracy przekaże 34 mln zł na 23 projekty, których celem jest wsparcie i aktywizacja młodych mieszkańców Łódzkiego pozostających bez pracy. Będą je realizować m.in. organizacje pozarządowe i spółki konsultingowe zajmujące się rynkiem pracy.

Pochodzące z dotacji UE pieniądze przekazane zostaną w ramach 23 projektów, które wyłoniono w konkursie Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Programy są skierowane do osób bezrobotnych do 29. roku życia.

„Nowością jest to, że programów nie będą realizować powiatowe urzędy pracy czy ich filie w gminach i samorządach, ale hufce pracy, organizacje pozarządowe, spółki konsultingowe zajmujące się rynkiem pracy i szkoleniami. Ważną częścią przedsięwzięcia jest opieka nad młodym bezrobotnym – zaczyna się od psychologa, doradcy zawodowego, który rozpoznaje oczekiwania młodego człowieka i jego predyspozycje do wykonywania określonych prac, później oferowane jest szkolenie i pośrednictwo w znalezieniu odpowiedniego pracodawcy” - powiedział PAP marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Jak dodał, podmioty realizujące projekty będą opiekować się uczestnikami jeszcze przez trzy miesiące odbywanego w nowej pracy stażu.

Dotację w konkursie zdobyła m.in. łódzka Fundacja Razem. Jej przedstawiciele prowadzili nabór bezpośredni w mniejszych miejscowościach regionu, a także poprzez media społecznościowe.

„Proponowany przez nas program dotyczy nowoczesnych technik sprzedaży – od podstaw skutecznej sprzedaży, poprzez handel bezpośredni, skończywszy na sklepie internetowym. Pierwsze szkolenia planujemy na początku marca, docelowo obejmą 80 osób z woj. łódzkiego; niepracujących i nieuczących się” - wyjaśniła Iwona Święcicka z Fundacji Razem.

Odmienna jest oferta spółki InBit, skierowana także do osób niezarejestrowanych w PUP, tzw. biernych zawodowo.

„Osoby takie w pierwszej kolejności otrzymują wsparcie doradcy zawodowego, które ma na celu ocenę możliwości, ograniczeń i potrzeb uczestnika, a także zaplanowanie jego ścieżki w projekcie. Drugim etapem jest szkolenie zawodowe dobierane indywidualnie do potrzeb. Po jego ukończeniu uczestnicy są kierowani na czteromiesięczne staże zawodowe. Nie tworzymy grup, nabór prowadzimy na bieżąco. Planujemy przyjęcie 130 osób” - podkreślił Maciej Plichta z InBit.

Zdaniem marszałka, doświadczenia Europy Zachodniej, gdzie już funkcjonują takie formy wsparcia bezrobotnych, dowodzą, że są one skuteczniejsze niż stosowane do tej pory. Pojawia się w nich czynnik motywacji, psychologii, likwidowania ograniczeń czy doskonalenia się oraz opieka w trakcie całego procesu oferowana przez kogoś, kto życzliwie pochyla się nad młodym bezrobotnym” - zaznaczył.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.