Liczba ofert pracy nadal na rekordowo wysokim poziomie

Pojawiły się sygnały możliwego wolniejszego wzrostu zatrudnienia w drugiej połowie tego roku - wynika z opublikowanego przez NBP kwartalnego raportu o rynku pracy w II kw. 2016 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Liczba ofert pracy nadal na rekordowo wysokim poziomie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 paź 2016 13:10


W II kw. 2016 r. liczba ofert pracy ponownie wzrosła, a stopa bezrobocia po raz kolejny osiągnęła rekordowo niski poziom. Wynagrodzenia nominalne w gospodarce po raz pierwszy od roku zaczęły dynamiczniej rosnąć, czemu sprzyja coraz mniejsza akceptacja wśród pracowników wydłużania godzin pracy. Pojawiły się jednak także sygnały możliwego, wolniejszego wzrostu zatrudnienia w drugiej połowie br., co byłoby spójne z aktualną projekcją NECMOD - napisano w raporcie NBP.

Oferty pracy

Eksperci z NBP wskazują, że liczba ofert pracy kształtuje się nadal na rekordowo wysokim poziomie, a w firmach powstaje coraz więcej nowych miejsc pracy.

Czytaj też: Coraz trudniej znaleźć dobrego handlowca

- Jednak plany przedsiębiorstw dotyczące zmian zatrudnienia w III kw. br., słabsza dynamika zatrudnienia w SP, jak również nieco niższe wartości niektórych wskaźników popytu na pracę w sierpniu br. mogą zapowiadać wolniejszy wzrost zatrudnienia w przyszłości - napisano.

- O utrzymaniu dobrych perspektyw zatrudnienia na najbliższe kwartały świadczy nadal wysoka liczba dostępnych na rynku wakatów oraz bardziej intensywna kreacja miejsc pracy - dodano.

Wzrost zatrudnienia

W raporcie wskazano, że w trakcie pierwszych dwóch miesięcy III kwartału 2016 r. odnotowano niewielki spadek liczby ofert publikowanych w internecie oraz liczby ofert zgłaszanych do urzędów pracy, co może wskazywać z kolei na stopniową stabilizację popytu na pracę.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży dobitnie pokazały trudną sytuację na rynku pracy

- Również wyniki Badania Koniunktury NBP wskazują na utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu zatrudnienia. Najwyższy wzrost zatrudnienia w III kw. br. przewidywany jest przy tym w przetwórstwie przemysłowym oraz handlu, najsilniejszy spadek zaś w górnictwie oraz energetyce, co wydaje się spójne także z wynikami BAEL oraz informacjami sprawozdawczymi przedsiębiorstw. Na utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu zatrudnienia w firmach w III kw. br. wskazują też badania ankietowe realizowane przez inne ośrodki badawcze - napisano.

Rynek pracownika

W raporcie zaznaczono, że przekształcanie się rynku pracy w coraz większym stopniu w rynek pracownika powoduje, że niektóre przedsiębiorstwa zaczynają stopniowo napotykać na barierę podaży siły roboczej.

- W nieco dłuższej perspektywie, kolejnych 2-3 lat, dynamika wzrostu zatrudnienia prawdopodobnie pozostanie dodatnia, ale wyraźnie zwolni, na co wskazują wyniki ostatniej projekcji NECMOD z lipca 2016 r. Na zmiany po stronie podażowej zatrudnienia oddziaływać będą w szczególności takie czynniki jak starzenie się społeczeństwa oraz stopniowo obniżająca się aktywność zawodowa - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Aniol 2016-10-18 08:14:42

Lepiej zobacz film Wołyń zanim ściągniesz cokolwiek

Lucyfer 2016-10-14 19:36:33

Ile polaków w wieku produkcyjnym pracuje 50% i dane o bezrobociu to fikcja. To teraz NBP ścieme wali a nie GUS. Propaganda PIS plan morawieckiego ściągnąć 5 milonów taniej siły roboczej z Ukrainy.