Lewiatan: Bezrobocie wśród osób starszych to fałsz

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan wzrost bezrobocia wśród seniorów należy rozważyć w kontekście wskaźniku ich zatrudnienia, tu zbliżamy się do pięćdziesięciu procent osób pracujących.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan: Bezrobocie wśród osób starszych to fałsz

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

12 mar 2015 12:19


- Epatowanie opinii publicznej informacjami o wzroście bezrobocia wśród osób starszych bez podawania informacji o tym, jaki mamy wskaźnik zatrudnienia w tej grupie wiekowej, jest nieodpowiedzialne - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Według danych przytoczonych niedawno przez „Dziennik Gazetę Prawną” w ubiegłym roku w urzędach pracy w całym kraju zarejestrowanych było niemal 84 tys. bezrobotnych w wieku 60 lat i więcej. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy przybyło ich o 15 proc.

Czytaj też: Lekarze seniorzy pracują, bo chcą czy muszą?

- Rzeczywiście, w ostatnim czasie zanotowaliśmy wzrost bezrobocia wśród najstarszych pracowników – potwierdza Jeremi Mordasewicz. - Wzrost ten należy jednak rozważać w kontekście danych dotyczących poziomu zatrudnienia w grupie osób między 55. a 64. rokiem życia. Wzrosło ono z 26 proc. w roku 2004 do 44 proc. w 2014 r. - podkreśla.

Ku średniej unijnej

Mordasewicz tłumaczy, że Polska tym samym zbliżyła się do średniej UE, wynoszącej 50 proc. Zwraca też uwagę, że w krajach najbardziej rozwiniętych ten wskaźnik jest jeszcze większy, gdyż kształtuje się na poziomie ponad 70 proc. Rekordzistą pod tym względem jest Szwecja. Zatrudnienie w grupie osób między 55 a 64 r. ż. wynosi aż 74 proc.

Dlaczego wzrost wskaźnika zatrudnienia w najstarszych grupach wiekowych jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu wzrasta liczba osób odprowadzających składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Z drugiej - skraca się czas wypłacania emerytur.

Czytaj też: Połowie Polaków grożą w przyszłości minimalne emerytury

- W systemie, w którym wysokość świadczenia emerytalnego jest uzależniona od oczekiwanej długości życia, musimy pogodzić się z podwyższeniem wieku przechodzenia na emeryturę. Podniesienie wieku emerytalnego w naszym kraju było koniecznością - przekonuje ekspert Lewiatana. - Pozostawienie go na obecnym poziomie doprowadziłoby do bankructwa całego systemu.

Czytaj całość na RynekSeniora.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.