Lekka odwilż na rynku pracy

Jak wynika z danych portalu Pracuj.pl, w II kwartale tego roku pracodawcy opublikowali w tym serwisie 90 103 oferty pracy, czyli prawie dokładnie tyle samo co w I kwartale i o 8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekka odwilż na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

17 lip 2013 11:19


90 103 - tyle ofert pracy w II kwartale tego roku opublikowali pracodawcy w serwisie Pracuj.pl.

Dane za II kwartał pokazują, że sytuacja na rynku pracy nie pogorszyła się, a nawet jest lepsza niż przed rokiem. 8-procentowy wzrost liczby ofert rok do roku jest dobrą prognozą na przyszłość, ale na zdecydowaną poprawę musimy jeszcze poczekać - komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy serwis Pracuj.pl.

W analizowanym okresie najwięcej zatrudniały firmy duże (powyżej 250 pracowników), które zamieściły w sumie prawie 27 tys. propozycji pracy, ale w porównaniu do I kwartału wzrost liczby ofert (o 2,4 proc.) odnotowano tylko w przypadku firm średnich (51-250 pracowników). W porównaniu do tego samego okresu 2012 roku, największy przyrost liczby ofert (o 16 proc.) miał miejsce w przypadku małych firm (11-50 pracowników).

Kto zatrudniał?

Od jakiegoś czasu z gorszą koniunkturą mamy do czynienia w branży marketingowej, co potwierdzają również dane Pracuj.pl. W analizowanym okresie, właśnie w tym sektorze najbardziej spadła liczba ofert (o 19 proc.) w porównaniu do I kwartału. Spadki odnotowano również w przemyśle chemicznym (o prawie 16 proc.) oraz w budownictwie i nieruchomościach (o 15 proc.).

Nadal mieliśmy do czynienia ze spadającym zapotrzebowaniem na pracowników w branży IT (o 12 proc.), co zaobserwowano już na początku tego roku. Co ciekawe, analizując dane rok do roku, również w tym sektorze można zaobserwować jeden z największych spadków (o 22 proc.).

Sytuacja poprawiła się natomiast w branży logistycznej, gdzie w porównaniu do I kwartału zapotrzebowanie na pracowników wzrosło aż o jedną czwartą oraz w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach (wzrost liczby ofert o 6 proc.).

Kogo szukano?

Kryzys trwający od jakiegoś czasu w sektorze budowlanym widać także analizując dane dotyczące specjalizacji poszukiwanych pracowników.

Popyt na budowlańców spadł bowiem, w odniesieniu do I kwartału, aż o 22 proc., identyczny spadek odnotowano również w przypadku specjalistów od nieruchomości. Ponadto, tak znaczące zmniejszenie liczby ofert zaobserwowano w przypadku specjalistów z obszaru Edukacja/Szkolenia oraz finansistów (tu odnotowano spadek o 20 proc.).

Choć specjaliści IT nadal znajdują się na trzecim miejscu najbardziej poszukiwanych pracowników (po handlowcach i pracownikach obsługi klienta), to w II kwartale pracodawcy znów mieli im mniej do zaoferowania niż trzy miesiące wcześniej. Liczba ofert spadła o 14 proc., ale ten spadek dotyczył głównie administratorów, a w mniejszym stopniu najbardziej poszukiwanych programistów. Więcej za to niż wcześniej szukano specjalistów z obszaru Internet/e-Commerce/Nowe Media.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.