Które branże szukają pracowników?

Pomimo relatywnie wysokiego bezrobocia, wciąż są branże, w których popyt na pracowników jest niezaspokojony. Kto więc szukał pracowników w I kwartale 2014 r., a gdzie liczba ofert pracy zmalała? Najnowszy Licznik rynku infoPraca pokazuje, w których branżach zapotrzebowanie na pracowników wzrosło, a jakie na swoją szansę muszą jeszcze poczekać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Które branże szukają pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: portalspozywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

16 kwi 2014 11:01


W pierwszym kwartale br. na portalu infoPraca pracodawcy opublikowali o 72 proc. więcej ofert dla top managementu niż w IV kwartale 2013 r. W czołówce znalazły się jeszcze turystyka/hotelarstwo - wzrost o 51 proc., media/wydawnictwa/dziennikarstwo - wzrost o 48 proc. oraz rolnictwo/ochrona środowiska - wzrost o 34 proc.

Nieco mniejsza dynamika wzrostu stała się udziałem grafiki/kreacji artystycznej (27 proc.) i inżynierii (19 proc.). Dobrze radzą sobie branże nieruchomości - wzrost o 15 proc., sprzedaży - wzrost 10 proc., zakupów i finansów - obie wzrost o 9 proc. oraz IT - project management - wzrost o 8 proc. Na plusie zakończyła I kwartał 2014 r. także branża Internet/e-commerce - o 5 proc. Pod względem ilościowym, branża IT-programowanie/analizy wciąż pozostaje liderem z liczbą ofert pracy opublikowanych na portalu infoPraca na poziomie 3587. Jest to poziom niemalże taki sam, jak w IV kwartale 2013 r.

Warto odnotować, że systematycznie rośnie zapotrzebowanie na rzemieślników. Przez pierwsze trzy miesiące br. na portalu infoPraca pojawiło się dla nich o 46 proc. więcej ofert niż pod koniec ubiegłego roku.

- Widać spore ożywienie na rynku pracy i pozytywne nastroje wśród pracodawców, którzy są gotowi na zatrudnianie nowych pracowników, praktycznie na wszystkich poziomach organizacji i w wielu sektorach - mówi Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

- Kolejny kwartał wzrasta liczba ofert dla top managementu i można powiedzieć, że utrzymuje się tutaj trend wzrostowy. Branża turystyczna i hotelarska szykuje się do majówki i sezonu letniego - sądzę, że właśnie z tego wynika wzrost ofert w tym sektorze, jak również w rolnictwie. Nadal liderem w kontekście ilości ofert pracy i poszukiwanych pracowników pozostaje branża IT. W opozycji do wzrostów znajduje się szeroko pojęta branża medyczna i prawnicy. Podsumowując sytuację na rynku pracy, widać ożywienie, ale jeszcze bez hurraoptymistycznego trendu - dodaje Marek Jurkiewicz.

W rankingu branż notujących największe spadki procentowe, przewodzi medycyna/opieka zdrowotna - spadek o 50 proc. w porównaniu do IV kwartału 2013 r. Niewiele lepiej wypadło prawo (spadek o 48 proc.), edukacja/szkolenia (spadek o 46 proc.), administracja państwowa (spadek o 38 proc.) oraz doradztwo/konsulting (spadek o 36 proc.). Badania i rozwój również nie zaliczą I kwartału 2014 r. do udanych - ofert pracy pojawiło się o 30 proc. mniej, podobnie jak specjaliści z logistyki (spadek o 22 proc.).

 Więcej: portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.