Kryzys demograficzny, Randstad: Nadchodzą złote czasy dla młodych pracowników?

0 0
Kryzys demograficzny, Randstad: Nadchodzą złote czasy dla młodych pracowników?
Przewaga młodych bierze się częściowo z tego, że 70 proc. respondentów w Europie (76 proc. w Polsce) przekonanych jest o tym, że osoby w wieku 55+ mają trudności w pozyskiwaniu nowych umiejętności. (Fot. Mat. pras.)

• Problem zmniejszającej się liczby osób zdolnych do pracy zauważają pracownicy z niemal wszystkich krajów.
• Pośród krajów europejskich to w Polsce pracownicy są najsilniej przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla młodych pracowników.
• Kryzys demograficzny sprawia, że polscy pracownicy widzą także nadzieję na poprawę pozycji negocjacyjnej osób w wieku 55+.

W 24. edycji „Monitora Rynku Pracy” agencji Randstad oceniono przygotowanie pracodawców do coraz bardziej odczuwalnych zmian demograficznych: starzenia się społeczeństw i malejącej liczebności kolejnych roczników wkraczających na rynek pracy.

Problem zmniejszającej się liczby osób zdolnych do pracy zauważają pracownicy z niemal wszystkich krajów. W Europie wyjątkiem jest Luksemburg, gdzie tylko 48 proc. pracowników dostrzega to zagrożenie, podczas gdy w przypadku Włoch i Węgier odsetek wynosił odpowiednio 91 proc. i 88 proc., a w Polsce 78 proc. (o 7 punktów procentowych więcej niż europejska średnia).

Czytaj też: Randstad: Rekordowo wysoka rotacja na rynku pracy. Pracownicy są gotowi zmienić pracę

- Poszczególne kraje różnią się nie tylko strukturą demograficzną, ale także polityką imigracyjną, skutecznością walki z wykluczeniem społeczno-zawodowym osób starszych, wiekiem emerytalnym, no i wreszcie poziomem edukacji, świadomości oraz wrażliwości społecznej. Także gospodarki mogą być różnie zorientowane i często już teraz jest oczywiste, że pracy zarobkowej będzie tam coraz mniej – to jeden z powodów, dla których np. 27 proc. Holendrów i 77 proc. Holenderek pracuje mniej niż 36 godzin tygodniowo. Dlatego względnie stare społeczeństwa Niemiec, Beneluksu czy krajów skandynawskich nie muszą zamartwiać się o przyszłość – komentuje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Polacy są przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla młodych pracowników (Fot. Pixabay)
Polacy są przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla młodych pracowników (Fot. Pixabay)

Pośród krajów europejskich to w Polsce pracownicy są najsilniej przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla młodych pracowników (w wieku 18-30 lat), o których pracodawcy będą rywalizować. O tym, że w najbliższych pięciu latach nadchodzą dla nich świetne perspektywy przekonanych było 77 proc. respondentów, podczas gdy kontynentalna średnia wynosiła 65 proc., a np. w Austrii i na Węgrzech wskazywało na to 47 proc. badanych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Hahaha złote czasy! Chyba za granicą. Pracodawcy szukaja jeleni żeby im jak najmniej płacić, a do tego młodzi się najlepiej nadaja.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.