Kryzys demograficzny, Randstad: Nadchodzą złote czasy dla młodych pracowników?

• Problem zmniejszającej się liczby osób zdolnych do pracy zauważają pracownicy z niemal wszystkich krajów.
• Pośród krajów europejskich to w Polsce pracownicy są najsilniej przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla młodych pracowników.
• Kryzys demograficzny sprawia, że polscy pracownicy widzą także nadzieję na poprawę pozycji negocjacyjnej osób w wieku 55+.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kryzys demograficzny, Randstad: Nadchodzą złote czasy dla młodych pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 lip 2016 16:11


W 24. edycji „Monitora Rynku Pracy” agencji Randstad oceniono przygotowanie pracodawców do coraz bardziej odczuwalnych zmian demograficznych: starzenia się społeczeństw i malejącej liczebności kolejnych roczników wkraczających na rynek pracy.

Problem zmniejszającej się liczby osób zdolnych do pracy zauważają pracownicy z niemal wszystkich krajów. W Europie wyjątkiem jest Luksemburg, gdzie tylko 48 proc. pracowników dostrzega to zagrożenie, podczas gdy w przypadku Włoch i Węgier odsetek wynosił odpowiednio 91 proc. i 88 proc., a w Polsce 78 proc. (o 7 punktów procentowych więcej niż europejska średnia).

Czytaj też: Randstad: Rekordowo wysoka rotacja na rynku pracy. Pracownicy są gotowi zmienić pracę

- Poszczególne kraje różnią się nie tylko strukturą demograficzną, ale także polityką imigracyjną, skutecznością walki z wykluczeniem społeczno-zawodowym osób starszych, wiekiem emerytalnym, no i wreszcie poziomem edukacji, świadomości oraz wrażliwości społecznej. Także gospodarki mogą być różnie zorientowane i często już teraz jest oczywiste, że pracy zarobkowej będzie tam coraz mniej – to jeden z powodów, dla których np. 27 proc. Holendrów i 77 proc. Holenderek pracuje mniej niż 36 godzin tygodniowo. Dlatego względnie stare społeczeństwa Niemiec, Beneluksu czy krajów skandynawskich nie muszą zamartwiać się o przyszłość – komentuje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Polacy są przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla młodych pracowników (Fot. Pixabay) Polacy są przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla młodych pracowników (Fot. Pixabay)

Pośród krajów europejskich to w Polsce pracownicy są najsilniej przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla młodych pracowników (w wieku 18-30 lat), o których pracodawcy będą rywalizować. O tym, że w najbliższych pięciu latach nadchodzą dla nich świetne perspektywy przekonanych było 77 proc. respondentów, podczas gdy kontynentalna średnia wynosiła 65 proc., a np. w Austrii i na Węgrzech wskazywało na to 47 proc. badanych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyx 2016-07-14 12:51:56

Hahaha złote czasy! Chyba za granicą. Pracodawcy szukaja jeleni żeby im jak najmniej płacić, a do tego młodzi się najlepiej nadaja.