Kozłowski: Niebawem może pojawić się wzmożona presja płacowa

- Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było od niespełna siedmiu lat - ocenił ekspert pracodawców RP Łukasz Kozłowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kozłowski: Niebawem może pojawić się wzmożona presja płacowa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 lip 2015 13:07


"Jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym bezrobocie osiągnie na tyle niski poziom, że zacznie pojawiać się wzmożona presja płacowa. Z drugiej strony nie sposób nie zauważyć, że koniunktura na rynku pracy nie poprawia się już tak szybko, jak na początku roku" - skomentował Kozłowski.

We wtorek (7 lipca) minister Władysław Kosiniak-Kamysz, poinformował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 10,4 proc. przy 10,8 proc. w maju, a do urzędów pracy trafiła rekordowa liczba ofert pracy.

Stopa bezrobocia najniższa od 2009 r.

Ekspert Pracodawców RP zwrócił uwagę, że liczba zgłaszanych przez pracodawców ofert zatrudnienia jest najwyższa, odkąd zaczęto prowadzić statystki, a stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła najniższy poziom od stycznia 2009 r.

"Fakt, iż przy wzroście PKB rzędu ok. 3,5 proc. rocznie liczba osób pozostających bez zatrudnienia spada w relatywnie szybkim tempie jest optymistycznym sygnałem, choć dającym również pewne powody do niepokoju. Może to bowiem świadczyć o tym, że potencjał rozwojowy polskiej gospodarki zaczyna stopniowo wygasać, przez co coraz niższe tempo wzrostu gospodarczego zapewnia powrót rynku pracy (oraz pozostałych rynków) do stanu równowagi" - dodał Kozłowski.

Spadek bezrobocia w najbliższym czasie będzie mniejszy

Jego zdaniem w kolejnych miesiącach spadek bezrobocia będzie słabszy. "Zdecydowana większość prac sezonowych została już bowiem rozpoczęta. Spadek odsetka osób pozostających bez pracy będzie zatem zależał w głównej mierze od czynnika koniunkturalnego. Jego wpływ zaś stopniowo słabnie" - ocenił.

"O ile w styczniu bezrobocie malało rok do roku o 2 pkt proc., to w czerwcu dynamika ta osłabła do 1,6 pkt proc. Tymczasem, by spełniła się prognoza Ministerstwa Pracy, zgodnie z którą za dwa miesiące będziemy mieli do czynienia z jednocyfrową stopą bezrobocia rejestrowanego, roczne tempo spadku odsetka osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy musiałoby ponownie przyspieszyć do 1,8 pkt proc." - zaznaczył Kozłowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.