Kosiniak-Kamysz: Warto tworzyć ośrodki sprawdzające umiejętności i kompetencje bezrobotnych

- Jeśli osoby na rynku pracy będą lepiej sprawdzone, będą bardziej świadome tego, jakie zawody mogą wykonywać tym szybciej znajdą pracę, tym mniejsze będzie bezrobocie - mówi minister pracy i polityki społecznej Wladysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: Warto tworzyć ośrodki sprawdzające umiejętności i kompetencje bezrobotnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

3 lip 2015 20:32


W piątek (3 lipca) minister Kosiniak-Kamysz odwiedził Pomorski Ośrodek Kompetencji, pierwszą w Polsce placówkę oferującą specjalistyczne usługi poradnictwa zawodowego, zwłaszcza dla osób 50+ i niepełnosprawnych. Pomorski Ośrodek Kompetencji po okresie pilotażowej działalności został włączony w struktury Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Doradcy zawodowi dla osób 50+

Wyposażony w nowoczesny sprzęt i dysponujący wykwalifikowaną kadrę doradców zawodowych i fizjoterapeutów Ośrodek bada kompetencje zawodowe oraz możliwości fizyczne osób poszukujących pracy. Utworzenie ośrodka jest m.in. efektem współpracy gdańskiego WUP ze szwedzkimi służbami zatrudnienia stosującymi podobne metody od kilkudziesięciu lat.

Czytaj też: Czy osoby 50+ mogą dobrze zarabiać?

"Po tej dzisiejszej wizycie chciałbym, żeby wojewódzkie urzędy pracy w całym kraju stworzyły podobne jednostki sprawdzające umiejętności i kompetencje" - powiedział w piątek dziennikarzom Kosiniak-Kamysz podczas briefingu w Gdańsku. Ocenił, że działalność takiego Ośrodka "daje szansę na jak najlepsze dopasowanie osoby poszukującej pracy, jego umiejętności do oczekiwań pracodawcy".

Zwrócił uwagę, że "jest to innowacyjna forma, w jaki sposób dostosować swoje umiejętności, kwalifikacje do potrzeb rynku pracy, jak sprawdzić czy dana osoba pasuje do rynku, czy może wykonywać prace fizyczne, z jakim obciążeniem, przejść testy psychologiczne".

"Jeśli osoby na rynku pracy będą lepiej sprawdzone, będą bardziej świadome tego, jakie zawody mogą wykonywać tym szybciej znajdą pracę, tym mniejsze będzie bezrobocie, tym więcej składek, tym więcej podatków również dla województwa" - tłumaczył minister.

Czytaj też: Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że pieniądze na utworzenie Ośrodka mogą pochodzić z funduszy unijnych. Jak powiedział, do dyspozycji jest "gotowy plan działania, jak zrobić od A do Z, jak wdrożyć, jakie techniki stosować, jakie umiejętności sprawdzać". "Zachęcam wszystkie wojewódzkie urzędy pracy, wszystkich marszałków do podjęcia trudu stworzenia takiego centrum, z funduszy europejskich, zainwestowania własnych pieniędzy bo ta inwestycja po prostu się zwróci" - tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.