Kosiniak-Kamysz: w listopadzie bezrobocie nie powinno wzrosnąć

0 0
Kosiniak-Kamysz: w listopadzie bezrobocie nie powinno wzrosnąć
Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz ocenia, że w listopadzie bezrobocie w Polsce nie powinno wzrosnąć. Przewiduje, że na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie około 12 proc.

- Mam nadzieję i wszystko wskazuje na to, że w listopadzie bezrobocie na pewno nie wzrośnie. Z kolei grudzień zawsze był miesiącem, kiedy wzrost obserwowaliśmy, ale gdyby się udało, by wzrost ten był minimalny lub nawet go nie było, to będą bardzo zadowolony - mówi szef resortu pracy.

Czytaj też: Pierwszy od kilku lat realne płace wzrosły w sposób odczuwalny

- Mogę jednak już powiedzieć, że na pewno to co obiecaliśmy, czyli bezrobocie poniżej 13 proc. na koniec roku, spełni się. Startowaliśmy z 14 proc. na początku roku, a wydaje się, że stopa bezrobocia będzie poniżej lub w okolicach 12 proc. To jest wielki sukces polskiego rynku pracy - ocenia.

Jak dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, spadek bezrobocia to efekt wzrostu gospodarczego notowanego w Polsce, który kreuje nowe miejsca pracy.

- To również aktywność polskich przedsiębiorców, konkurencyjność polskiej gospodarki, a także pozyskiwanie inwestycji zagranicznych. Ten rok to był "wysyp" aktywności Specjalnych Stref Ekonomicznych. Do czerwca ilość pozwoleń na utworzenie nowych przedsięwzięć w SSE była największa w historii. To powoduje, że miejsc pracy przybywa" - podsumowuje Kosiniak-Kamysz.

Według danych GUS w październiku w przedsiębiorstwach z co najmniej 9-osobową załogą zatrudnionych było 5 mln 544,6 tys. osób, co oznacza, że w ujęciu rocznym zatrudnienie wzrosło o 0,8 proc., a licząc miesiąc do miesiąca o 0,1 proc.

Czytaj też: Raj w Polsce? Bezrobocie spada, a wynagrodzenia rosną

Z kolei według opublikowanych przed tygodniem szacunków resortu pracy w październiku stopa bezrobocia spadła do 11,3 proc., wobec 11,5 proc. we wrześniu. Był to największy październikowy spadek bezrobocia od 7 lat. Resort wskazał, że w urzędach pracy na koniec października zarejestrowanych było 1,786 mln osób.

- To już dziewiąty z rzędu miesiąc spadku bezrobocia. W ciągu miesiąca ich liczba spadła o ponad 36 tys. To blisko pięciokrotnie lepszy wynik niż rok temu - wskazywał wówczas resort.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.