RynekSeniora.pl

Kosiniak-Kamysz: Usługi dla seniorów podniosą ich standard życia, a młodym dadzą pracę

0 0
Kosiniak-Kamysz: Usługi dla seniorów podniosą ich standard życia, a młodym dadzą pracę
- Srebrna ekonomia podniesie standard życia seniorów, młodym da pracę - mówi Minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. /Fot. mat. pras.

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej jednym z priorytetów dla państwa powinien być rozwój tak zwanej srebrnej ekonomii, w tym dostępu do wyspecjalizowanych usług geriatrycznych.

Wśród obszarów wymagających szczególnej troski wskazane zostały zagadnienia związane z aktywizacją zawodową osób starszych. Zdaniem Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” problemem jest pogodzenie konieczności aktywizacji młodych, przeciwdziałania emigracji, z aktywizacją starszych.

Jak zauważył prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy ministrze pracy i polityki społecznej, partnerstwo międzypokoleniowe w miejscu pracy jest misją dla pracodawców i Ministerstwa Gospodarki.

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, jednym z priorytetów dla państwa powinien być rozwój tak zwanej srebrnej ekonomii, w tym dostępu do wyspecjalizowanych usług geriatrycznych. Minister stwierdził, że srebrna ekonomia, a więc produkty i usługi dedykowane dla seniorów, pozwalają na podniesienie standardu życia osób starszych, a jednocześnie na tworzenie miejsc pracy dla młodych.

Polityka nie zastąpi aktywizacji

Dyskusję podsumował prof. Bolesław Samoliński, wskazując, że kluczowe znaczenie poza stworzeniem ram prawnych, ma zmiana postaw osób starszych. W opinii prof. Samolińskiego najlepsze ramy polityki senioralnej nie zastąpią aktywizacji osób starszych na poziomie podstawowym.

Jako przykład dobrych praktyk wskazano doświadczenia oraz rozwiązania wprowadzone w Polsce. Zdaniem prof. Jeana Bousquet Polska jest pierwszym krajem, który zajął się profilaktyką związaną z aktywnym starzeniem się, a polityka senioralna w Polsce zgadza się idealnie z wytycznymi unijnymi. W ocenie Emily Sinnott z Banku Światowego Polska ma bardzo dobre systemy informacji zdrowotnej, wyzwaniem jest wykorzystywanie tych danych w praktyce. 

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.