Kosiniak-Kamysz: na koniec roku możliwy jednocyfrowy wskaźnik bezrobocia

Spadek bezrobocia w tym roku powinien wynieść ok. 2 pkt. proc. To oznacza, że w wariancie optymistycznym na koniec roku możliwe jest osiągnięcie jednocyfrowego poziomu stopy bezrobocia - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: na koniec roku możliwy jednocyfrowy wskaźnik bezrobocia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 lut 2015 14:38


"Wydaje się, że jeśli chodzi o rynek pracy, to najgorsze mamy już za sobą, a w kolejnych miesiącach bezrobocie powinno spadać" - ocenił szef MPiPS.

Dodał, że dobre warunki atmosferyczne i brak ostrej zimy, sprzyjają takim branżom jak budownictwo, które mają duży wpływ na rynek pracy.

"Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się powyżej 3 proc. oraz jeśli dobrze wykorzystamy ponad 5,5 mld zł (największy budżet w ostatnich latach) na aktywne formy walki z bezrobociem i na dofinansowanie kosztów pracy (...) to jest szansa, że tegoroczne tempo spadku bezrobocia będzie porównywalne do ubiegłorocznego" - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

"Ubiegły rok zaczynaliśmy z bezrobociem na poziomie ok. 14 proc., a kończyliśmy go ze stopą bezrobocia wynoszącą 11,5 proc. Teraz w styczniu bezrobocie wyniosło 12 proc., więc jeśli spadek wyniesie ok. 2 pkt. proc. do końca roku, to w bardzo dobrym wariancie będziemy mieć jednoprocentowe bezrobocie" - wskazał.

"To będzie ogromny sukces polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców i polskich pracowników - z jednej strony tych, którzy dają pracę, a z drugiej tych, którzy chcą tę pracę podjąć" - dodał.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował jednocześnie, że jego resort robi "wszystko, żeby o ten wynik na koniec roku powalczyć".

We wtorek Główny Urząd statystyczny poinformował, że w styczniu 2015 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 12,0 proc., po wzroście z 11,5 proc. na koniec ubiegłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.