Korporacja czy mała firma - co wybrać?

Rynek obfituje w stereotypy dotyczące pracy w korporacjach oraz małych rodzinnych firmach. Dokonując wyboru pracodawcy warto dokładnie zweryfikować potencjalne miejsce pracy. Tak samo bowiem jak mniejsze firmy potrafią diametralnie różnić się między sobą, tak samo pod względem reguł pracy korporacja korporacji nie jest równa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Korporacja czy mała firma - co wybrać?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 kwi 2014 13:42


Wybór miejsca zatrudnienia jest wypadkową możliwości oferowanych nam przez rynek, posiadanych predyspozycji oraz naszych indywidualnych preferencji. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepiej pracuje się w ogromnej korporacji czy też w małej firmie, każda z tych możliwości niesie z sobą pewne konsekwencje.

Podczas odpowiadania na ogłoszenia pracodawców, należy pamiętać iż zawężenie grupy potencjalnych odbiorców CV już na tym etapie, może mocno ograniczyć nasz wybór na końcowym odcinku poszukiwań pracy. Dla przykładu sektor małych i średnich przedsiębiorstw stanowi największą część pracodawców w Polsce ale istnieją również obszary, w których trudniej jest w nim znaleźć interesującą nas ofertę pracy. Wtedy poszukiwanie korporacji jest jedynym wyjściem. Dużo zależy także od uwarunkowań regionalnych.

- Zawsze doradzam kandydatom, by w czasie wstępnej selekcji ofert pracy nie ograniczali się tylko do wyboru ogłoszeń z klucza korporacja lub mała firma. To dopiero początkowa faza poszukiwań, w której powinni zmaksymalizować swoje szanse na uzyskanie zaproszeń na spotkania rekrutacyjne - komentuje Monika Styczyńska, ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

- Powinni zatem odpowiadać na wszystkie oferty, których wymagania spełniają, niezależnie od tego czy zamieszczającym je pracodawcą jest wielki czy tez mały gracz na rynku. Jako agencja zatrudnienia prowadzimy rekrutacje dla bardzo wielu firm, pośród których panuje spora różnorodność. Wiem zatem, że w praktyce to jak będzie się nam pracowało zależy często nie tyle od skali przedsiębiorstwa, ale od jego kultury organizacyjnej, specyfiki firmy i zespołu. W konsekwencji tego praca w wielkiej korporacji, może czasem przebiegać w bardziej rodzinnej atmosferze niż praca w małej, kilkuosobowej firmie oraz odwrotnie - twierdzi Styczyńska.

Zdaniem eksperta agencji zatrudnienia Manpower praca w rodzinnej organizacji, może przebiegać według dużo ściślej wytyczonych procesów i wymogów niż w największej korporacji. Również nie zawsze jest tu reguła co do wysokości zarobków. Podczas spotkania z rekruterem warto zatem zadawać pytania o ważne dla nas kwestie, by jak najlepiej poznać swoje potencjalne miejsce pracy i uniknąć późniejszego rozczarowania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.