Kopex Machinery, zwolnienia: Mniej pracowników straci pracę

• Będąca w trudnej sytuacji finansowej spółka Kopex Machinery, która w kwietniu ogłosiła zamiar zwolnienia 340 pracowników.
• Ma jednak ograniczyć skalę planowanych zwolnień o 10 proc.
• Redukcja zatrudnienia rozpocznie się 25 maja.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopex Machinery, zwolnienia: Mniej pracowników straci pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

27 kwi 2016 17:44


"Ustawowe konsultacje z zarządem spółki na temat zmniejszenia liczby zwalnianych pracowników były niezwykle trudne. Aby uratować przed zwolnieniami choćby część pracowników poświęciliśmy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - zaproponowaliśmy jego zawieszenie do końca roku. W ten sposób w zakładach w Zabrzu i Rybniku wybroniliśmy 35 spośród 340 osób, które pierwotnie planowano zwolnić" - poinformował w środę (27 kwietnia) Józef Zaniewski, szef Solidarności w rybnickiej Ryfamie, wchodzącej w skład spółki Kopex Machinery.

Decyzję o zawieszeniu od 1 maja do 31 grudnia w zakładach w Zabrzu i Rybniku funduszu świadczeń socjalnych w zamian za wykreślenie z listy zwalnianych niewielkiej grupy pracowników, związki zawodowe podjęły w środę, podczas decydującej rundy 20-dniowych konsultacji społecznych, przewidzianych w ustawie o zwolnieniach grupowych.

Według Zaniewskigo, uzgodnione warunki znajdą się w oficjalnym porozumieniu pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi, które strony mają podpisać 4 maja - w przededniu upływu terminu zakończenia konsultacji.

Oficjalną wiadomość o zwolnieniach grupowych w zakładach spółki Kopex Machinery, należącej do katowickiej grupy kapitałowej Kopex, związki otrzymały 15 kwietnia. Zarząd spółki poinformował, że zamierza zwolnić 340 pracowników spośród blisko 1250 zatrudnionych. Redukcję pracodawca uzasadnił kondycją ekonomiczną obu zakładów, związaną z dekoniunkturą w górnictwie. Związkowcy uważają jednak, że straty spółki to również rezultat złego zarządzania.

"Trudna sytuacja górnictwa na pewno negatywnie przekłada się na kondycję naszych zakładów, ale straty wynikające z niewłaściwego zarządzania naszą spółką i całą grupą kapitałową w poprzednich latach są nie do odrobienia. M.in. doprowadziły do nich nietrafione pomysły rozwojowe" - ocenił związkowiec.

Procedura zwolnień grupowych w zakładach Kopex Machinery rozpocznie się 25 maja i potrwa do 30 września. Podczas konsultacji związki zawodowe wnioskowały do pracodawcy o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów z powiatowymi urzędami pracy w Zabrzu i Rybniku w sprawie opracowania programów aktywizacji zawodowej dla zwalnianych pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.