Kontroferta pracodawcy nie jest powodem do radości?

• Kontroferta zazwyczaj zapewnia lepsze warunki współpracy. W wielu przypadkach jednak może być problematyczna.
• Powodów, dla których pracodawca składa kontrofertę jest bardzo wiele, nie wszystkie są korzystne z punktu widzenia pracownika.
• Doświadczenie Hays pokazuje, że 80 proc. pracowników, którzy przyjęli kontrofertę i tak odchodzi z firmy w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kontroferta pracodawcy nie jest powodem do radości?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 kwi 2016 12:09


Kontroferta zazwyczaj zapewnia lepsze warunki współpracy, a na celu ma zatrzymanie zatrudnionego w organizacji. Może przybrać różne formy – gwarantować wzrost wynagrodzenia, dodatkowe benefity, awans lub zmianę stanowiska, dodatkowe obowiązki czy udział w najciekawszych projektach.

W wielu przypadkach, kontroferta bywa mocno problematyczna. Na pierwszy rzut oka może się wydawać świetną propozycją zawodową – szansą na rozwój i możliwością wyboru. Jednak jak uważa Michał Młynarczyk, managing director Hays Poland, kontroferta rzadko jest powodem do świętowania.

Czytaj też: Kontroferta pracodawcy. Przyjąć czy odrzucić?

− Zmiana miejsca pracy wymaga wcześniejszego psychicznego i logistycznego przygotowania, a otrzymanie kontroferty może z łatwością wybić z równowagi i pokrzyżować plany zawodowe. Decyzja o opuszczeniu dotychczasowej firmy nigdy nie jest łatwa, więc w obliczu kontroferty należy zachować jasność umysłu i dać sobie czas na rozważenie wszystkich opcji – twierdzi Młynarczyk.

Zmiany zawodowe często wymagają miesięcy przygotowań: wyszukiwanie ofert, wysyłanie aplikacji, liczne rozmowy telefoniczne, spotkania w sprawie pracy czy ewaluacja planów związanych z życiem prywatnym. Otrzymanie propozycji od dotychczasowego pracodawcy w ostatniej chwili, gdy jest się w pełni przygotowanym do zmiany pracy, to najczęściej ogromny dylemat.

Odświeżenie pamięci

Zdaniem Michała Młynarczyka, warto przypomnieć sobie powody, dla których w ogóle zaczęliśmy myśleć o odejściu z firmy. − Czy związane z kontrofertą dodatkowe benefity rozwiążą problemy, które skłoniły nas do rozważań nad zmianą pracy? Jeśli powodem odejścia jest brak wyzwań na obecnym stanowisku, to wzrost wynagrodzenia nie zagwarantuje większej satysfakcji zawodowej - mówi.

Po przypomnieniu sobie tych aspektów, warto zastanowić się nad pobudkami kierującymi dotychczasowym pracodawcą. Zrozumienie, dlaczego w jego ocenie jesteśmy niezbędni w firmie, może pomóc spojrzeć na sprawę z innej perspektywy.

Powody złożenia przez firmę kontroferty są różnorodne

Pracodawcy obawiają się, że znalezienie odpowiedniego zastępcy będzie kosztowne, a rekrutacja w tym okresie nie zmieści się w zaplanowanym budżecie. Zdarza się również, że firma nie ma czasu na realizację dodatkowego procesu rekrutacyjnego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.