Koniunktura się poprawia. Przedsiębiorcy będą zatrudniać?

Koniunktura gospodarcza zaczyna się poprawiać. Co czwarta firma już odczuwa skutki ożywienia gospodarczego, ale większość nadal boryka się ze spowolnieniem. Plany przedsiębiorców zakładają, że poprawa koniunktury będzie owocowała nowymi inwestycjami, wzrostem wynagrodzeń i zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniunktura się poprawia. Przedsiębiorcy będą zatrudniać?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (KW)

wnp.pl

19 wrz 2013 9:53


Wskaźnik BIG mierzący poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej wzrósł w ciągu ostatnich 3 miesięcy o 5,06 pkt i wynosi obecnie 14,11 pkt. To najwyższy poziom od stycznia 2010 roku, czyli od ponad 3,5 roku. Takie są wyniki 23. edycji Raportu BIG, przygotowanego przez BIG InfoMonitor S..

Wskaźnik BIG znacząco wzrósł w drugim pod rząd okresie badawczym, czyli na przestrzeni 6 miesięcy. Ostatni raz tak pozytywne dane pojawiały się ponad 3,5 roku temu. Co więcej wskaźniki w poszczególnych branżach również wzrosły, z wyjątkiem sektora turystycznego. Poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej we wszystkich analizowanych sektorach utrzymuje się na dość wysokim poziomie w porównaniu z początkiem roku.

- Wyniki bieżącego badania pokazują wyraźnie, że sytuacja gospodarcza się poprawia. Wzrost wskaźnika BIG, który mierzy istotny obszar, jakim jest bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej, pokazuje, że nie są to już tylko przewidywania. Mamy twarde dane z różnych branż, wchodzimy w fazę ożywienia gospodarczego - mówi Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor SA.

Coraz więcej danych wskazujących na koniec spowolnienia gospodarczego przekłada się również na plany firm na najbliższe miesiące. Na razie tylko 23 proc. firm odczuwa poprawę koniunktury, ale badani podkreślają, że jeżeli ożywienie okaże się trwałe będą inwestować w rozwój działalności. Takie założenia przyjmuje 75 proc. badanych firm.

Ponad połowa ankietowanych (53 proc.) planuje zwiększyć zatrudnienie. W branży e-commerce jest to aż 79 proc. firm. Aż 64 proc. badanych zakłada podnoszenie wynagrodzeń, również w tym przypadku, największy udział w branży e-commerce (71 proc.).

- Widzimy wyraźnie, że firmy są gotowe do wejścia w fazę ożywienia, mają ambitne strategie inwestycyjne oraz bardzo konkretne plany związane ze swoim rozwojem. Z drugiej strony widać również ostrożność i obawy czy na pewno to ożywienie jest trwałe, żeby jednak zbyt szybko nie ponosić dużych nakładów, które mogą się nie zwrócić. Niewątpliwe to co możemy doradzić to zwrócić uwagę na wiarygodność finansową partnerów biznesowych i własny wizerunek. Niestety nie wszystkie firmy przeszły przez recesja w dobrej kondycji i po pierwsze na ich tle powinniśmy się wyróżniać, a po drugie minimalizować ryzyko nietrafionych kontraktów - podkreśla Mariszu Hildebrand.

Mimo obaw o trwałość ożywienia gospodarczego, przedstawiciele firm przygotowują się do przeznaczenia środków na działania, które nie przyniosą natychmiastowego zwrotu.

Co trzecia badana firma (35 proc.) planuje realizację inicjatyw związanych z badaniem i rozwojem, najbardziej w tym kierunku podążać chcą przedstawiciele branży e-commerce i przedsiębiorcy, w obu grupach jest to 46 proc. badanych Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.