Koniec rynku pracodawcy?

- Jestem przekonany, że już ten rok będzie odczuwalnie lepszy dla szukających pracy. 2014 i kolejne lata będą jednak wyzwaniem dla pracodawców, bo coraz trudniej będzie zrekrutować najlepszych specjalistów - mówi Przemysław Gacek, prezes grupy Pracuj.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec rynku pracodawcy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 sty 2014 11:57


Jak wynika z raportu Pracuj.pl "Rynek Pracy Specjalistów w 2013", ubiegły rok był zdecydowanie lepszy dla szukających pracy niż 2012. Liczba opublikowanych w serwisie Pracuj.pl ofert pracy wzrosła o 8,5 proc.

Według  Przemysława Gacka, prezesa grupy Pracuj, po okresie stagnacji pracodawcy znów będą musieli konkurować o najlepszych specjalistów.

Kto zatrudniał?

Tradycyjnie już, największy popyt na pracowników był w branży handel i sprzedaż - w sumie 23 proc. wszystkich ofert pracy opublikowanych w zeszłym roku pochodziło właśnie z tego sektora. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia; telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki.

Pierwszą piątkę najczęściej rekrutujących branż zamknął sektor budowlany, który w 2013 roku nadal jednak borykał się z kryzysem. Osoby szukające pracy w tzw. „budowlance" miały do dyspozycji o 8 proc. mniej propozycji zatrudnienia niż w 2012 r.

Wyjątkowo dobrze w ubiegłym roku radziła sobie branża farmaceutyczna. Pracodawcy z tego sektora opublikowali w serwisie Pracuj.pl aż o 30 proc. ofert więcej niż w 2012 roku. O ¼ wzrosło też zapotrzebowanie na pracowników w branży transportowej i logistycznej. O poprawie nastrojów konsumenckich może też świadczyć 11 proc. przyrost liczby ofert w sektorze FMCG.

- Dla wielu ekspertów, również dla mnie, tak szybka poprawa sytuacji była pewnym zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się na przykład, że liczba ofert pracy zacznie rosnąć już w maju i czerwcu, a miesiące wakacyjne będą tak dobre - komentuje prezes Pracuj.

Kogo szukano?

Wśród poszukiwanych specjalistów prym wiodą niezmiennie handlowcy i specjaliści od sprzedaży - w 2013 roku 4 na 10 ofert skierowanych było właśnie do tych osób. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy obsługi klienta, dla których było blisko 67 tys. ofert, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Nieco większy wzrost (16 proc.) odnotowano w przypadku pracowników produkcji, co może świadczyć o lepszej koniunkturze w gospodarce. Dobitnie świadczy o tym natomiast rekordowy, bo aż 43 proc. wzrost zapotrzebowania na specjalistów od zasobów ludzkich.

Trend rosnący było widać już od połowy zeszłego roku. O tym, że firmy szykują się na lepsze czasy świadczy też to, że największa liczba ofert skierowana była do specjalistów ds. rekrutacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.