Kompetencje będą decydowały o przyszłej pracy

Polska może poszczycić się jednym z najlepszych wskaźników wykształcenia młodych ludzi w skali Europy, ale okazuje się, że coraz więcej z nich w ostatnich latach ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompetencje będą decydowały o przyszłej pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: GK

22 lip 2013 15:47


Z drugiej strony aż 1/3 pracodawców zgłasza trudności w obsadzaniu stanowisk odpowiednimi kandydatami. Wobec tego pojawiają się pytania: Kogo potrzebuje polski rynek pracy? Czy wiemy, jak i czego uczyć? Na jakich kierunkach powinniśmy kształcić młodych Polaków?

Na te pytania próbowano znaleźć odpowiedź podczas debaty Zawody przyszłości na polskim rynku pracy, która odbyła się w siedzibie Pracodawców RP w ramach cyklu „Czwartki na Brukselskiej".

- Bezrobocie wśród młodych ludzi to ogromny problem, który pracodawcy bardzo wyraźnie dostrzegają - powiedział, otwierając debatę, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Misiak.

- Niestety absolwenci szkół wyższych często nie są odpowiednio przygotowani do podjęcia pracy. Poza tym tracimy też sól ziemi - wykształcona, młoda kadra wyjeżdża za granicę - dodał Wiceprezydent Misiak.

Pracodawcy RP regularnie angażują się w inicjatywy, które mają na celu zbliżanie do siebie środowisk akademickich i biznesowych. Doskonałym tego przykładem jest współpraca z Wyższą Szkołą im. Bogdana Jańskiego.

W ramach wspólnego projektu „Zawody przyszłości" postawiliśmy sobie za cel pozyskanie opinii (poprzez spotkania i ankiety) od pracodawców na temat specjalizacji, w jakich planują w najbliższych latach zatrudniać pracowników.

Uczelniom będzie coraz trudniej działać w oderwaniu od biznesu. W XXI w. potrzeba nam tzw. uniwersytetów trzeciej generacji. Zasadniczym elementem ich działania jest współpraca z biznesem, sprzyjająca kształceniu na takich kierunkach, których absolwenci odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy. Młodzi ludzie, chcąc znaleźć dobrą pracę, również sami powinni podejmować współpracę z firmami w ramach stażu czy praktyk już podczas studiów.

Temat debaty był przyczynkiem do dyskusji na temat współdziałania przedsiębiorców i szkół wyższych. Zdaniem rektora Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego Kazimierza Koraba, który przedstawił prezentację dotyczącą zawodów przyszłości, konieczne jest „uwikłanie" biznesu w proces kształcenia. Zwrócił uwagę na badania naukowe, które powinny służyć rozwojowi przedsiębiorstw, a nie być jedynie sztuką dla sztuki.

- Współpraca uczelni i przedsiębiorców to jeden z najważniejszych tematów dotyczących rynku pracy - powiedziała Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

- Zmiany w gospodarce zachodzą tak szybko, że konieczne jest nieustanne analizowanie trendów, które potem przekładają się na miejsca pracy - dodała Małgorzata Marcińska.

W jej opinii należy pomóc młodzieży we właściwym wyborze zawodu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.