Kompetencje będą decydowały o przyszłej pracy

0 0
Kompetencje będą decydowały o przyszłej pracy

Polska może poszczycić się jednym z najlepszych wskaźników wykształcenia młodych ludzi w skali Europy, ale okazuje się, że coraz więcej z nich w ostatnich latach ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Z drugiej strony aż 1/3 pracodawców zgłasza trudności w obsadzaniu stanowisk odpowiednimi kandydatami. Wobec tego pojawiają się pytania: Kogo potrzebuje polski rynek pracy? Czy wiemy, jak i czego uczyć? Na jakich kierunkach powinniśmy kształcić młodych Polaków?

Na te pytania próbowano znaleźć odpowiedź podczas debaty Zawody przyszłości na polskim rynku pracy, która odbyła się w siedzibie Pracodawców RP w ramach cyklu „Czwartki na Brukselskiej".

- Bezrobocie wśród młodych ludzi to ogromny problem, który pracodawcy bardzo wyraźnie dostrzegają - powiedział, otwierając debatę, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Misiak.

- Niestety absolwenci szkół wyższych często nie są odpowiednio przygotowani do podjęcia pracy. Poza tym tracimy też sól ziemi - wykształcona, młoda kadra wyjeżdża za granicę - dodał Wiceprezydent Misiak.

Pracodawcy RP regularnie angażują się w inicjatywy, które mają na celu zbliżanie do siebie środowisk akademickich i biznesowych. Doskonałym tego przykładem jest współpraca z Wyższą Szkołą im. Bogdana Jańskiego.

W ramach wspólnego projektu „Zawody przyszłości" postawiliśmy sobie za cel pozyskanie opinii (poprzez spotkania i ankiety) od pracodawców na temat specjalizacji, w jakich planują w najbliższych latach zatrudniać pracowników.

Uczelniom będzie coraz trudniej działać w oderwaniu od biznesu. W XXI w. potrzeba nam tzw. uniwersytetów trzeciej generacji. Zasadniczym elementem ich działania jest współpraca z biznesem, sprzyjająca kształceniu na takich kierunkach, których absolwenci odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy. Młodzi ludzie, chcąc znaleźć dobrą pracę, również sami powinni podejmować współpracę z firmami w ramach stażu czy praktyk już podczas studiów.

Temat debaty był przyczynkiem do dyskusji na temat współdziałania przedsiębiorców i szkół wyższych. Zdaniem rektora Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego Kazimierza Koraba, który przedstawił prezentację dotyczącą zawodów przyszłości, konieczne jest „uwikłanie" biznesu w proces kształcenia. Zwrócił uwagę na badania naukowe, które powinny służyć rozwojowi przedsiębiorstw, a nie być jedynie sztuką dla sztuki.

- Współpraca uczelni i przedsiębiorców to jeden z najważniejszych tematów dotyczących rynku pracy - powiedziała Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

- Zmiany w gospodarce zachodzą tak szybko, że konieczne jest nieustanne analizowanie trendów, które potem przekładają się na miejsca pracy - dodała Małgorzata Marcińska.

W jej opinii należy pomóc młodzieży we właściwym wyborze zawodu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.