Komisarz UE: Chcemy zapewniać miejsca pracy na wsi

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa zapowiedział, że należy kompensować spadek miejsc pracy w rolnictwie, a także myśleć o wspieraniu całego łańcucha - od pola do stołu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komisarz UE: Chcemy zapewniać miejsca pracy na wsi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

18 wrz 2015 16:53


Komisarz wziął udział w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) w dwudniowej konferencji podsumowującej 25 lat działalności Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pt.: "Przyszłość obszarów wiejskich w Europie".

Podczas dyskusji panelowej nt. przyszłości obszarów wiejskich w Europie, z udziałem byłych komisarzy unijnych ds. rolnictwa, którzy pełnili tę funkcję kolejno od 1990 r., Hogan mówił m.in., że rolnictwo europejskie musi być wydajne i efektywne.

- Naszą misją jest zapewnienie dobrych miejsc pracy w obszarach wiejskich. Kompensacja spadku miejsc pracy w rolnictwie, w innych branżach, budowa klastrów w lokalnych społecznościach i lokalnych centrów usług - dodał komisarz.

Jego zdaniem, produkcja dobrej jakości żywności pozwoli krajom członkowskim UE konkurować na rynkach światowych, a tym samym uzyskać lepsze ceny.

Pomoc dla przedsiębiorców

Jak podkreślał, konieczny jest w społecznościach lokalnych łatwiejszy dostęp do informacji o unijnej polityce rolnej, a także formach oferowanej pomocy lokalnym przedsiębiorcom.

Zapowiedział, że UE chce przeznaczyć więcej pieniędzy na promocję żywności w ciągu najbliższych kilku lat, i chce rozdzielać te pieniądze w mniej biurokratyczny sposób.

Przyznał, że europejskie rolnictwo boryka się z takimi problemami jak embargo rosyjskie, stąd decyzja Komisji Europejskiej o przeznaczeniu 500 mln euro na wsparcie dla producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych.

Hogan przypomniał, że dzięki programom unijnym polski sektor rolny znacząco skorzystał, a eksport polskich produktów rolnych znacznie wzrósł od momentu wejścia Polski w struktury UE. Jak podkreślał, polskie doświadczenie może doskonale służyć innym krajom, w tym Europy Wschodniej i stowarzyszonym z UE.

Cały łańcuch produkcji

Były komisarz Ray MacSharry zwrócił uwagę, że UE zawsze dążyła do tego, by zachęcać ludność wiejską do pozostawania w obszarach wiejskich, stąd nacisk na rozwój infrastruktury tych terenów.

- Teraz w rolnictwie trzeba obniżać koszty produkcji, poprawiać efektywność - podkreślił.

- Rozwijając rolnictwo trzeba myśleć o wspieraniu całego łańcucha - od pola, poprzez przetwórstwo, do stołu - przekonywał inny były komisarz Franz Fischler.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.