Kobiety na rynku pracy. Dlaczego zmieniają pracodawcę?

• Ponad 70 proc. kobiet przyznało, iż w minionym roku szukało nowej pracy.
• Pracodawcy coraz częściej doceniają wysokie kompetencje i umiejętności Polek - ponad 50 proc. pań w 2015 roku otrzymało propozycję pracy.
• Co trzecia Polka w minionym roku zarekomendowała kogoś do pracy, korzystając z różnych form polecenia pracownika.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety na rynku pracy. Dlaczego zmieniają pracodawcę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 lut 2016 14:46


Poprawa sytuacji na rynku pracy i większa liczba ofert zatrudnienia pozytywnie wpływają na pozycję zawodową Polek, które są jednymi z najbardziej wykształconych kobiet w Europie. Mimo dużych wyzwań związanych z godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, panie deklarują chęć aktywnego rozwoju zawodowego.

Ponad 70 proc. kobiet biorących udział w badaniu portalu Praca.pl przyznało, iż w minionym roku szukało nowej pracy. Polki chcą więcej zarabiać i rozwijać się zawodowo - to główne powody, dla których najczęściej szukają nowej pracy. Dla 17 proc. kobiet decyzja ta jest podyktowana chęcią zmiany szefa, a dla 13 proc. potrzebą pracy bliżej domu.

Pracodawcy coraz częściej doceniają wysokie kompetencje i umiejętności Polek. Dowód? Ponad 50 proc. kobiet zadeklarowało, iż w 2015 roku otrzymało ofertę pracy. Najczęściej propozycje zatrudnienia otrzymują bezpośrednio od pracodawcy (ponad 32 proc. wskazań), jak również z rekomendacji (ponad 16 proc.) oraz przez firmy doradztwa personalnego – 13 proc.

Dane serwisu pokazują też, że rośnie znaczenie rekomendacji jako efektywnego źródła poszukiwania pracy i jednocześnie pozyskiwania wartościowych pracowników. Potwierdza to również sonda „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy”, w której spośród 2800 respondentów, aż ponad 30 proc. zadeklarowało, iż znalazło ostatnią lub aktualną pracę po znajomości.

Polki również chętnie rekomendują do pracy, ale zaznaczają, iż polecając znajomego lub znajomą, biorą pod uwagę przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje polecanej osoby. Nie ukrywają jednak, iż kierują się także chęcią wsparcia jej w procesie poszukiwania pracy i sympatią.

Co trzecia Polka w minionym roku zarekomendowała kogoś do pracy korzystając z różnych form polecenia pracownika. Najczęściej ustnie, przesyłając CV rekomendowanej osoby lub przez firmowy system poleceń pracowniczych.

Co ciekawe, ponad 3 proc. Polek wskazało, iż poleciło znajomego do pracy korzystając z zewnętrznego, ogólnodostępnego systemu poleceń. Oznacza to, że pozyskiwanie osób do pracy przez rekomendacje znajomych nie jest już tylko domeną firm, ale staje się ogólnym trendem, z którego korzystają internetowe serwisy pracy czy sieci networkingowe.

*Badanie „Zawodowa aktywność Polek w 2015 roku” zostało zrealizowane w styczniu 2016 r. - próba 2237 respondentek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.