KNF odmówiła zatwierdzenia prezesów pięciu SKOK-ów

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie odmówiła zatwierdzenia prezesów pięciu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych - poinformowała KNF po wtorkowym posiedzeniu. Powodem były ich wcześniejsze dokonania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KNF odmówiła zatwierdzenia prezesów pięciu SKOK-ów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 sie 2014 15:30


Jak podała KNF w komunikacie chodzi o prezesów SKOK im. Stanisława Adamskiego, Powszechnej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Wielkopolskiej SKOK, SKOK "Wybrzeże", a także SKOK Piast.

Jako powód podano brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą, co łamie jeden z wymogów zapisanych w ustawie o skok.

Czytaj też: Mariusz Gazda, prezes SKOK Wołomin został Finansistą Roku 2013

"KNF wzięła pod uwagę sposób dotychczasowego zarządzania tymi SKOK-ami oraz wynikającą z niego sytuację ekonomiczno-finansową i profil ryzyka kas. Za sytuację kas odpowiedzialność ponoszą ich władze" - powiedział PAP rzecznik Komisji Łukasz Dajnowicz.

Z opublikowanych przed miesiącem danych przez KNF wynika, że na koniec pierwszego kwartału br. sektor SKOK odnotował stratę w wysokości 8,5 mln zł. Duży wpływ na to miała pogarszająca się jakość ich portfela kredytowego. Zysk wykazało 35 na 55 działających kas.

Czytaj też: Grzegorz Bierecki na czele Światowej Rady Unii Kredytowych

W dokumencie wskazano też, że w pierwszym kwartale tego roku 34 proc. portfela SKOK-ów stanowiły przeterminowane kredyty i pożyczki, czyli takie, które mają co najmniej jednodniowe opóźnienie w płatności. Zaznaczono, że mimo dużej skali restrukturyzacji należności (13,9 proc. portfela kredytowego), i w efekcie zaliczania ich do obsługiwanych terminowo, w pierwszych trzech miesiącach roku wartość kredytów przeterminowanych wzrosła o ponad 15 proc.

"W założeniu ustawodawcy, kasy miały obsługiwać wyłącznie członków, których znają i którzy wywodzą się z tej samej, powiązanej więzią społeczności, a wartość udzielanych kredytów nie miała być wysoka. Dynamiczny rozwój niektórych kas doprowadził jednak do sytuacji, że obsługują one po kilkaset tysięcy członków wywodzących się z różnych środowisk, praktycznie niepołączonych więzią (zawodową, środowiskową)" - wyjaśniła KNF w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kasa Stefczyka 2014-08-11 10:38:49

Kasa Stefczyka jest jedną z ponad 50 różnych spółdzielczych kas. Działa na rynku niezależnie, podobnie jak inne SKOK-i czy banki, o czym informuje przekaz reklamowy. Celem przekazu nie jest oczywiście negowanie działań innych instytucji rynku finansowego, a podkreślenie atutów Kasy Stefczyka. Przypominam również, że Kasa, podobnie jak wszystkie SKOK-i i banki, podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Oficjalny Przedstawiciel Marki Kasa Stefczyka Justyna Kruszewska

jj 2014-08-10 11:28:44

Czy Kasa Stefczyka to jeszcze SKOK ? Ostatnia reklama w TVP i tekst lektora "Są banki i SKOK-i gdzie jest dużo formalności w Kasie Stefczyka szybko uzyskasz pożyczkę. Jest to negatywna reklama wobec konkurencji i wprowadza w błąd. POWINIEN zająć się tym U O K i K oraz KNF

Tadeusz 2014-08-06 22:10:32

KNF też rozliczymy za Amber Gold i inne przekręty. SKOKów się czepiają w trosce o klientów ale klienci Amber Gold im zwisają