Kłamstwa w CV? W tych branżach pojawiają się najczęściej

0 0
Kłamstwa w CV? W tych branżach pojawiają się najczęściej

Nieprawdziwe informacje w CV to udręka wielu rekruterów. W jakich branżach kandydaci najczęściej ulegają pokusie i kłamią?

Z raportu przeprowadzonego wśród HR-owców przez firmę przez Harris Poll wynika, że 73 proc. rekruterów przyłapało na kłamstwie w CV kandydatów z branży finansowej, z kolei 71 proc. specjalistów ds. HR doszukało się oszustwa w dokumentach osób z sektora rozrywki i turystyki.

Czytaj też: Oto 10 menedżerów, którzy skłamali w CV i zrobili karierę

61 proc. kandydatów, którzy pokusili się o kłamstwo w życiorysie, pracuje w branży IT. Na szczerość nie stać także pracowników z opieki zdrowotnej. W tym wypadku również 61 proc. podało nieprawdziwe informacje. Jeśli chodzi o sprzedawców, to do oszustwa w CV uciekło się 59 proc.

Dlaczego kandydaci kłamią? - Powodem koloryzowania doświadczenia zawodowego lub umiejętności jest przekonanie wielu kandydatów, że mimo pewnych braków, poradzą sobie na danym stanowisku. I rzeczywiście, wymóg biegłej znajomości angielskiego do pracy jako pomoc kuchenna czy posiadanie uprawnień do pracy na wysokości na stanowisku sekretarki prawdopodobnie nie są decydujące, choć pojawiają się w ofertach. Jednak zwykle kandydaci muszą spełnić wszystkie wymagania - mówi Marcin Kotus z Feender.com.

Czytaj też: Mowa ciała więcej powie niż CV i list motywacyjny?

- Wciąż panuje przekonanie, że prawda nie wyjdzie na jaw na dalszym etapie rekrutacji, a później jakoś to będzie. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Kandydaci już podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaskakiwani są konkretnymi zadaniami, które weryfikują deklarowaną wiedzę i umiejętności – komentuje Krzysztof Inglot z Work Service.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • TO NIESTETY PRAWDA TAK JEST W KAŻDEJ BRANŻY, JESTEM PO TRZECH KIERUNKACH I TO CO PRACODAWCY MAJĄ DO ZAOFEROWANIA TO ŻENADA A PÓŹNIEJ JEST JUZ TYLKO GORZEJ-NO CHYBA ŻE MASZ ZNAJOMOŚCI
  • No tak. Bo 100% ofert pracy zawiera taką furę wymagań (mówię o IT) że nie ma najmniejszych szans im sprostać w 100%. Pracodawcy chcieliby mega doświadczonych kandydatów, w których nic nie trzeba zainwestować, a zbierać z ich pracy kokosy. Jednocześnie proponowane pieniądze to żart i kupa śmiechu. Idealny kandydat to student lub świeży absolwent z 10 letnim doświadczeniem w branży i biegłą znajomością min. dwóch języków obcych :))) Płaca - jakieś 4000 brutto + karnet na siłownię i podstawowa opieka med. Rekruterzy z agencji HR wydzwaniają z kolei i stwarzają nadzieje na pracę, a tak na prawdę to tylko nabijają sobie bazy CV, bo z tego mają premię. Prawda jest taka. Nie masz znajomości, nie masz (dobrej) pracy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.