Kiedy zdecydować się na zmianę pracy?

0 0
Kiedy zdecydować się na zmianę pracy?
– Raz na jakiś czas potrzebujemy zmienić coś w naszym życiu. Ale musimy poświęcić sporo czasu, aby odnieść sukces, a to wymaga od nas skuteczności i motywacji – zaznacza Łukasz Jakóbiak, coach i dziennikarz. /Fot. Flickr, Daniel Oines, CC2.0

Jak pokazują wyniki badania, 46 proc. pracowników sektora farmaceutycznego przyznaje, że zmieniało miejsce pracy już trzy-, a nawet pięciokrotnie w swojej karierze. Co determinuje nas do zmiany miejsca pracy i jak znaleźć pracę marzeń?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość osób niemal całe swoje zawodowe życie spędzała w jednym miejscu pracy, w tym samym pokoju, często na tym samym stanowisku. A dziś, mimo, że zmiana pracodawcy niewątpliwie wiąże się ze stresem, obawą przed natłokiem nowych obowiązków i utratą stabilizacji, coraz częściej decydujemy się na ten krok. Co nas do tego składnia?

Jak pokazuje badanie opinii są to przed wszystkim większe zarobki (niemal 46 proc. wszystkich odpowiedzi), możliwość rozwoju zawodowego (23,3 proc.) oraz elastyczne godziny pracy (17,6 proc.).

Kwestia wynagrodzenia jest i pozostanie jednym z najważniejszych czynników, dla których zmieniamy miejsce zatrudnienia. Jednak w miarę polepszania się sytuacji na rynku pracy na znaczeniu zyskują też inne, dotąd nieistotne kwestie, takie jak elastyczny czas pracy i tzw. work-life balance, czyli zachowanie równowagi między karierą a życiem prywatnym.

– Wiele osób ma też już świadomość, że praca w miejscu, w którym nie czujemy się dobrze, złe relacje z szefem czy wypalenie zawodowe, to naprawdę istotne powody, dla których warto rozważyć zmianę, zamiast często dosłownie męczyć się u obecnego pracodawcy – mówi Marta Lebuda, specjalista ds. HR, ekspert programu "Recepta na sukces w farmacji 2".

– Przyczyn naszej decyzji może być wiele, ważne jednak jak się do tej zmiany przygotujemy. Przede wszystkim postarajmy się odpowiedzieć na pytania: Jakie cele chcę osiągnąć w obszarze mojego życia zawodowego? Co zyskam i stracę na tej zmianie? Jakie mam oczekiwania? Czy chcę pozostać w tej samej branży czy całkowicie ją zmienić? Jeśli tak – czy mam jakieś doświadczenie, umiejętności, które są niezbędne do podjęcia pracy w danym obszarze? – dodaje.

Jej zdaniem dobrym pomysłem jest spisanie tych pytań i zastanowienie się nad odpowiedziami – jeśli uświadomimy sobie, na jakim zawodowym etapie obecnie się znajdujemy i czego nam jeszcze brakuje, łatwiej nam będzie ruszyć do przodu.

6 kroków w stronę zawodowego sukcesu

Znalezienie tej wymarzonej pracy to proces, który może zająć kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, w dodatku wymaga od nas zaangażowania i wysiłku, dlatego warto uświadomić sobie tę kwestię już na samym początku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.