Kiedy wynagrodzenia rosną, ubywa bezrobotnych

0 0
Kiedy wynagrodzenia rosną, ubywa bezrobotnych

Jak wynika z danych GUS, od ponad dekady płaca minimalna wzrasta, a jednocześnie bezrobocie spada.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" od kilku lat trwa gorąca dyskusja na ten temat podwyższania płacy minimalnej. Związki zawodowe chcą, aby wynosiła ona połowę średniej krajowej. W zeszłym roku minimalna pensja była na poziomie 43 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Odmiennego zdania są pracodawcy. Uważają, że wpłynęłoby to niekorzystanie na rynek pracy. Zwiększone koszty utrzymania pracownika skłaniałyby pracodawców do uciekania w szarą strefę.

- Im większa płaca minimalna, tym większe bezrobocie - mówi dla „DPG" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Nie zgadza się z tym prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, który twierdzi że nie ma prostej zależności między poziomem płacy minimalnej a stopą bezrobocia. Potwierdzają to dane statystyczne GUS. W 2002 r. płaca minimalna wynosiła tylko 35,6 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. A mimo to stopa bezrobocia liczona według BAEL osiągnęła poziom 19,7 proc. Natomiast w 2012 r., gdy minimalna pensja urosła do do 42,6 proc. przeciętnej płacy, stopa bezrobocia była zdecydowanie niższa - wyniosła 10,1 proc - informuje „DGP".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.