KHW i JSW wybierają wiceprezesów: Kto obejmie stanowiska? Wyniki 18 marca

0 0
KHW i JSW wybierają wiceprezesów: Kto obejmie stanowiska? Wyniki 18 marca
Kandydatów na wiceprezesów mogły zgłaszać organizacje pracownicze lub bezpośrednio pracownicy (fot.PTWP)

• Załogi dwóch śląskich spółek węglowych wybierają swoich reprezentantów do zarządów tych firm.
• W Katowickim Holdingu Węglowym (KHW) o fotel wiceprezesa ds. pracowniczych ubiega się dziewięciu kandydatów.
• W Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) - trzech.

Wybory rozpoczęły się w czwartek (17 marca) przed poranną zmianą, a zakończą późnym wieczorem, gdy pracę rozpoczną pracownicy nocnej zmiany. Wyniki mają być znane w piątek (18 marca). W JSW wiceprezesa wybiera ponad 24-tysięczna załoga, w KHW prawo wyboru ma blisko 14 tys. pracowników.

Możliwość wyboru swojego przedstawiciela do zarządu gwarantuje pracownikom ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, na podstawie której powstały obie firmy. Zgodnie z przepisami, to załoga wybiera wiceprezesa ds. pracowniczych i tylko ona może go, również w głosowaniu, odwołać. Rada nadzorcza i akcjonariusze nie mają wpływu na obsadę tego stanowiska w zarządzie.

W obu spółkach o kolejną kadencję ubiegają się obecni wiceprezesi: w KHW Tadeusz Skotnicki, który odpowiada za sprawy pracownicze w zarządzie tej spółki od trzech lat, w JSW Artur Wojtków, pełniący swoją funkcję od sierpnia 2009 roku. Wojtków otrzymał poparcie w wyborach większości działających w JSW organizacji związkowych.

Pozostali kandydaci, obok obecnych wiceprezesów, to w większości przedstawiciele kadry różnych szczebli poszczególnych kopalń obu spółek. W JSW o wybór ubiegają się także Marek Celmer i Jan Przywara, a w KHW: Łukasz Jarawka, Tomasz Lechosław Knap, Zbigniew Kornaszewski, Paweł Owczarek, Michał Piotr Pałys, Wiesław Piecha, Marek Pieszczek oraz Ryszard Ptak. Na kilka dni przed wyborami swoją kandydaturę wycofała jedyna kobieta w tym gronie, Bożena Ochenkowska.

Kandydatów mogły zgłaszać organizacje pracownicze lub bezpośrednio pracownicy. Wymagane były m.in. wyższe wykształcenie i odpowiedni staż pracy, a także poparcie co najmniej 200 (w KHW) lub 500 osób (w JSW). Wyniki głosowania będą ważne niezależnie od frekwencji. W KHW, jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska 50 proc. głosów, dwaj z najlepszym wynikiem zmierzą się w drugiej turze wyborów. W JSW decyduje zwykła większość głosów.

W największej górniczej firmie, Kompanii Węglowej, załoga nie ma swojego przedstawiciela w zarządzie. Wynika to z faktu, że Kompania powstała na podstawie innych przepisów niż ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - była to część procesu naprawczego pięciu dawnych spółek węglowych, których kopalnie przejęła w 2003 roku Kompania.

W ostatnich miesiącach, podczas jednego ze spotkań z wiceministrem energii, związkowcy z Kompanii pytali o możliwość wyboru członka zarządu ds. pracy przez załogę również w KW. Nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.