Kaźmierczak, ZPP: Walka z szarą strefą w Polsce to kwestia woli politycznej

0 0
Kaźmierczak, ZPP: Walka z szarą strefą w Polsce to kwestia woli politycznej
Można bezpiecznie przyjąć, że liczba osób pracujących w Polsce „na czarno”, oscyluje między ok. milionem, a dwoma milionami ludzi. (Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP /fot. PTWP)

- Szarą strefę pracy, szacowaną między milionem, a dwoma milionami pracowników niezarejestrowanych, w głównej mierze determinują zbyt wysokie pozapłacowe koszty pracy oraz przeregulowanie gospodarki - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zdaniem Kaźmierczaka, walka z szarą strefą w Polsce to kwestia woli politycznej. - Kto ma temu przeciwdziałać jeśli nie rządzący? - zastanawia się.

Zatrudnienie nierejestrowane, czyli...

W raporcie "Przyczyny pracy nierejestrowanej w Polsce", przygotowanym na zlecenie departamentu rynku pracy w MRPiPS, podzielono zatrudnienie nierejestrowane na kilka podstawowych typów.

fot. ZPP
fot. ZPP

Różne dane na temat liczby Polaków pracujących "na czarno"

Dane dotyczące wielkości i charakteru szarej strefy pracy w Polsce odnaleźć można m.in. w publikacji GUS "Praca nierejestrowana w Polsce w 2014 r.", z której wynika, że w 2014 r. "na czarno" pracowało 711 tys. osób (co stanowi 4,5 proc. ogółu osób pracujących). Co ciekawe, według przytoczonych danych, na przestrzeni lat 1995-2014, liczba osób pracujących w szarej strefie zmniejszyła się ok. trzykrotnie.

Czytaj też: GUS: spada zatrudnienie "na czarno"

fot. ZPP
fot. ZPP

Tak dobrze jednak nie jest

Jak zauważa ZPP - w zakresie skali zjawiska pracy "na czarno" pojawiają się zróżnicowane dane, również w obrębie statystyk GUS. Przykład? Według danych przytoczonych w Małym Roczniku Statystycznym 2015, w 2014 r. liczba osób pracujących "na czarno" wyniosła niewiele ponad milion osób.

Z kolei z szacunków Forum Obywatelskiego Rozwoju, opartych o wyniki badania „Shadow Economies in the Baltic Sea Region 2015”, wynika że w szarej strefie pracują niemal 2 miliony Polaków.

- W każdym razie, można bezpiecznie przyjąć, że liczba osób pracujących w Polsce „na czarno”, oscyluje między ok. milionem, a dwoma milionami ludzi. Okazuje się zatem, że to zjawisko dość powszechne, a więc i realny problem społeczny - uważa ZPP.

Dlaczego tak wiele firm zatrudnia na czarno?

Z punktu widzenia przedsiębiorców, jako główne bariery legalnego zatrudniania nowych pracowników - wymienione w raporcie "Przyczyny pracy nierejestrowanej w Polsce" - są m.in.: wysokie składki ZUS czy zbyt sztywne i kosztowe regulacje prawne.

Przedsiębiorcy spytani o trzy możliwe działania na rzecz wyeliminowania tego zjawiska, wymienili przede wszystkim: obniżenie składek ZUS (91,7 proc. respondentów), zmniejszenie podatków (79 proc.) i mniejszą biurokrację (35,9 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.