Katowice zachęcają młodych do tworzenia startupów

0 0
Katowice zachęcają młodych do tworzenia startupów
Władze Katowic chcą stworzyć w mieście taki klimat, żeby młodzi zakładali firmy tutaj w Katowicach (Fot. shutterstock)

• Warto zaplanować rozwój zawodowy jeszcze na studiach.
• W Polsce liczba startupów w porównaniu do liczby mieszkańców jest nadal niewielka.
• W Katowicach trwają prace nad programem związanym z rozwojem przedsiębiorczości, w tym startupów.

Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz manager Business Link Katowice Janusz Dramski apeluje, by z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej nie czekać do zakończenia nauki.

"Warto zaplanować rozwój zawodowy jeszcze na studiach, bo jeśli ktoś dojdzie do wniosku, że źle wybrał uczelnię może jeszcze wiele zrobić, żeby po studiach z pomocą startupu zapewnić sobie utrzymanie" - powiedział Dramski. "Jeżeli młoda osoba wystartuje na studiach i uda jej się startup wyprowadzić na dobrze funkcjonującą już firmę, to pisanie CV i wchodzenie na rynek pracy nie będzie jej dotyczyło" - dodał.

Dramski podkreśla, że w Polsce liczba startupów w porównaniu do liczby mieszkańców jest nadal niewielka - "kilka tysięcy" w całym kraju. Jak wynika z danych Inkubatora AIP na Śląsku w 2015 roku otwarto ponad 250 start-upów. Wśród pomysłodawców były najczęściej osoby w wieku 25-34 lata, posiadające m.in. wykształcenie humanistyczne. W inkubatorze pozostało ok. 150 z nich. Pozostałe to firmy, które rozpoczęły działalność gospodarczą - usamodzielniły się, wśród nich są też takie, którym się nie powiodło.

Pełnomocnik prezydenta Katowic ds. wspierania innowacyjności Aleksandra Monsiol-Szatkowska powiedziała w czwartek, że oprócz pomysłu na startup, trzeba również mieć pomysł na promocję. "Wkrótce rusza w Katowicach nowy projekt. Będą szkolenia z nowych mediów. Dają wiedzę jak funkcjonować, jak się wypromować" - dodała.

Monsiol-Szatkowska poinformowała też, że trwają prace nad programem związanym z rozwojem przedsiębiorczości, w tym startupów. "Program ma pobudzić przedsiębiorczość. Katowice się zmieniają, chcemy zasygnalizować, że jest to dobre miejsce dla osób przedsiębiorczych, kreatywnych" - dodała.

O szczegółach programu, jak powiedziała, będzie można porozmawiać za kilka miesięcy. "Zauważyliśmy, że część startupów zostało zarejestrowanych poza Śląskiem, na przykład w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie. Chcemy odwrócić ten trend, chcemy, żeby ci młodzi, aktywni ludzie nie wyjeżdżali. Chcemy stworzyć im taki klimat, żeby zakładali firmy tutaj w Katowicach" - powiedziała.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.