Kariera: Pierwsza praca to źródło nieocenionego doświadczenia w drodze do sukcesu zawodowego

0 0
Kariera: Pierwsza praca to źródło nieocenionego doświadczenia w drodze do sukcesu zawodowego
Aby osiągnąć zawodowy sukces, często nie wystarczy jedna, niskopłatna i niesatysfakcjonująca praca (fot.fotolia)

• Rozdawanie ulotek, wolontariat, koszenie trawników... Od pewnego czasu w mediach społecznościowych na popularności zyskuje hashtag #myfirst7jobs.
• Internauci wypisują siedem pierwszych zajęć zarobkowych, często opisując śmieszne lub też smutne wspomnienia związane z pierwszą pracą.
• Pomimo braku powiązania z wykonywanym obecnie zawodem, pierwsze zajęcia pomagają wykształcić kompetencje potrzebne w życiu zawodowym, przekonać młodych ludzi o tym, czym chcą lub też zdecydowanie nie chcą się zajmować w przyszłości i w rezultacie doprowadzić ich do tego, co robią teraz.

Literatura i film pełne są historii bohaterów, którzy poprzez ciężką pracę osiągają wymarzony cel i stają się ludźmi sukcesu. Kilkadziesiąt stron albo kilka kadrów pokazujących wysiłek i gotowe. Niestety, w prawdziwym życiu nie zawsze jest tak łatwo.

- Aby osiągnąć zawodowy sukces, często nie wystarczy jedna, niskopłatna i niesatysfakcjonująca praca. Oczywiście można rozdawać ulotki w centrum miasta i liczyć na łut szczęścia. Dojście do momentu, w którym jesteśmy zadowoleni z zawodowej sytuacji, jest zazwyczaj krętą drogą, pełną niezbyt przyjemnych obowiązków. Pierwszych pomysłów, pomyłek, małych sukcesów i porażek. W skrócie #‎myfirst7jobs, czyli moich 7 pierwszych prac − twierdzi Agnieszka Kazimierczak, marketing manager z Hays Poland.

Czytaj też: Jak szybko i łatwo zrobić karierę? Wystarczy tych kilka prostych czynności

Jak wyjaśnia dzięki akcji #‎myfirst7jobs możemy poznać początki zawodowe i drogę, jaką przeszły osoby, które odniosły ogromny sukces.

- I tak dowiadujemy się, że Bill Gates był asystentem w dziale administracji oraz gońcem przy Kongresie w Waszyngtonie. Potrafił programować, ale poszedł do zwykłej pracy. Ciekawą przeszłość zawodową ma również Hillary Clinton, która podczas jednej z wakacyjnych przerw zatrudniła się w firmie patroszącej ryby. Steve Jobs wkręcał śrubki w Hewlett-Packard. Miał wtedy zaledwie 12 lat. Co ciekawe, sam znalazł tę pracę, dzwoniąc do Billa Hewletta, wówczas prezesa i założyciela HP, i prosząc go o zatrudnienie. Hewlett był pod wrażeniem rezolutnego chłopca, więc zaproponował mu pracę na wakacje - mówi ekspertka z Hays Poland.

Wartość pierwszej pracy zarobkowej

Stwierdzenie, że niewymagające ogromnej wiedzy i doświadczenia prace dla młodzieży czy studentów to jedynie źródło pieniędzy, o którym chcemy jak najszybciej zapomnieć zaraz po rozpoczęciu pierwszej pracy „na serio”, jest błędne.

Czytaj też: 8 sposobów na to, aby zniszczyć swoją karierę. I nie trzeba wcale naubliżać szefowi

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Szkoda, że pracodawcy nie patrzą na pracę w fast foodzie czy rozdawanie ulotek, jako źródło "nieocenionego" doświadczenia.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.