Kariera nie kończy się po pięćdziesiątce

0 0
Kariera nie kończy się po pięćdziesiątce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce stale zwiększa się udział w rynku pracy osób zaliczanych do grupy 50+, czyli powyżej pięćdziesiątego roku życia.

Fakt, że osoby po pięćdziesiątce mają szansę realizować się zawodowo, wynika nie tylko z sytuacji demograficznej, ale również - a może przede wszystkim - z korzyści, które może przynieść pracodawcy zatrudnienie starszych osób.

Czytaj też: Osoby 50+ zarabiają więcej czy mniej od młodszych kolegów z pracy?

Demografia na przeszkodzie

Ujemny przyrost naturalny, emigracja oraz starzenie się społeczeństwa powodują, że na rynku pracy zaczyna brakować osób w tzw. wieku mobilnym, czyli od 18 do 44 roku życia. W związku z tym rekruterzy, instytucje i prywatne firmy zmuszane są do poszukiwania starszych specjalistów.

Niestety, w naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że pracownicy 50+ wyczerpali już swoje pokłady kreatywności i mogą mieć trudności z przyswojeniem nowości. Zdaniem specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi, tego typu myślenie może jedynie zaszkodzić pracodawcom.

- Osoby powyżej pięćdziesiątki dysponują ogromnym doświadczeniem. W ciągu wielu lat kariery zawodowej zdążyły wypracować pewne schematy skutecznego działania, które mogą wnieść do nowej kadry. Połączenie młodości i entuzjazmu z praktyką jest bardzo pożądane przy budowaniu zespołu - mówi Natalia Burtan z HRwizard.

Podejmując się nowych wyzwań firma wkracza na nieznane jej do tej pory terytorium. Wiedza i wsparcie osób, które poruszają się w danej tematyce od kilkunastu lat, mogą okazać się niezbędne przy realizacji projektów.

Druga młodość

Zachodzące w naszym społeczeństwie zmiany kulturowe, kult młodości i dynamizmu sprawiają, że coraz trudniejsze staje się zdefiniowanie starości. Osoby z grupy 50+ nabierają śmiałości w ubieganiu się o swoje prawa i przywileje. Coraz częściej zapisują się na dokształcające kursy, szkolenia i warsztaty. Pracodawcy powinni dać im możliwość samodoskonalenia.

Natalia Burtan radzi, aby przy inwestycjach w kadry, nie zapominać o starszych pracownikach. - Wiele firm wychodzi z założenia, że wkładanie pieniędzy w rozwój starszego personelu nie ma sensu, ponieważ za kilka lat zakończą oni z nami współpracę. Nic bardziej mylnego. Badania pokazują, że grupa 50+ stanowi grono najwierniejszych i najbardziej lojalnych pracowników - mówi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • życzeniowość, plotka powtarzana po tysiąckroć razy staje się prawdą... nie w tym przypadku!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.