Kandydat nie przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną. Wina leży tylko po stronie rekrutowanego?

0 0
Kandydat nie przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną. Wina leży tylko po stronie rekrutowanego?
Zdaniem Agnieszki Jóźwik, w ciągu najbliższych kilku lat rynek pracy wymusi na pracodawcach bardziej rzetelne podchodzenie do każdego etapu rekrutacji i selekcji. (Fot. Shutterstock)

Rekruter zaprasza na spotkanie kilkanaście osób. Na rozmowę przychodzi kilka. Reszta nie powiadamia nawet o rezygnacji z rekrutacji. Dlaczego tak się dzieje i czy winy można szukać tylko po stronie kandydatów?

Zacznijmy od przykładu. Jeden z HR-owców prowadził rekrutację na trzy stanowiska: asystentki, account executive i przedstawiciela handlowego. Po przebrnięciu przez setki CV zdecydował, że na rozmowę kwalifikacyjną zaprosi 15 osób. Na umówione spotkanie przyszło 11 kandydatów. Ci z kolei, którzy zrezygnowali, nie powiadomili o tym potencjalnego pracodawcy.

Przykład ten nie jest odosobniony. Agnieszka Jóźwik, dyrektor personalna w firmie logistycznej Dachser, członek think tanku HR Influencers, zaznacza, że nadal zdarzają się sytuacje, gdy kandydat rezygnuje ze spotkania, ale nie informuje o tym – choć ich częstotliwość zdecydowanie zmalała.

– Mieliśmy taką sytuację w ubiegłym miesiącu. Jeszcze parę lat temu zderzaliśmy się z tym bardzo często, zwłaszcza na rynku warszawskim i poznańskim – mówi Agnieszka Józwik.

Czytaj też: Ciemna strona rynku pracownika. Specjaliści i menedżerowie nie szanują rekruterów?

Z kolei Agata Szenderowska-Morgen, konsultantka kariery Lee Hecht Harrison DBM Polska, szacuje, że około 10 proc. kandydatów do pracy w centrach usług SSC/BPO nie przychodzi na umówione spotkania, a nawet nie podejmuje pracy pomimo akceptacji oferty zatrudnienia.

Problem dla rekrutera

Takie sytuacje to spory problem dla HR-owców, zwłaszcza gdy kandydat idealnie pasował do poszukiwanego profilu. Wówczas bardzo często trzeba od nowa rozpoczynać proces rekrutacyjny.

– Takie podejście kandydatów bardzo mocno dezorganizuje pracę rekrutera – zwłaszcza wtedy, kiedy proces rekrutacyjny odbywa się w miejscu oddalonym o 200-300 km, gdzie musimy dojechać, a ktoś się „radośnie” i bezrefleksyjnie bez słowa wyjaśnienia po prostu nie pojawia – tłumaczy Agnieszka Józwik.

Dlaczego nie przychodzą?

Jak twierdzi Szenderowska-Morgen, zachowania kandydatów w dużym stopniu zależą od poziomu stanowisk, na które aplikują. – Największa niewiadoma, jeśli chodzi o przybycie kandydatów na rozmowy rekrutacyjne, dotyczy stanowisk najniżej płatnych. W tym przypadku motywacja jest zwykle po prostu najniższa – wyjaśnia.

Kolejna grupa, w której najczęściej występuje utrata kontaktu w procesie rekrutacji, to kandydaci w wieku 20-30 lat, którym brakuje umiejętności komunikacyjnych. – Dotyczy to zwłaszcza sytuacji formalnych, kiedy trzeba poinformować, że się rezygnuje z udziału w projekcie lub że wystąpiły czynniki zewnętrzne uniemożliwiające spotkanie. Większość osób woli zerwać kontakt niż wysłać krótką informację – komentuje ekspert Lee Hecht Harrison DBM Polska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Brak informacji o proponowanym wynagrodzeniu jest największym błędem HR -owców.
  Przychodzę na spotkanie, rozmowa, wymagania, długie godziny pracy i na koniec sedno... I co? Zmarnowałem 2 godziny na ofertę 2000 zł... Żenada. Nawet bym nie aplikował gdybym wiedział co potencjalny pracodawca proponuje.
  Większość HR -owców to przerost formy nad treścią.
  A już najbardziej mnie śmieszy gdy ktoś ledwo dukający po angielsku próbuje mnie sprawdzać z mojego drugiego języka ;)
 • Z innej strony: rekruter dzwoni, żeby się umówić na spotkanie następnego dnia. Telefon jest późnym popołudniem, a propozycja spotkania na następny dzień rano albo do południa. Rekruter wie, że osoba po drugiej stronie telefonu pracuje. Prośbę o przesunięcie terminu, przekazaną z uzasadnieniem rekruter bagatelizuje.
  Zazmnaczam, że nie jest to odosobniona sytuacja.
 • Z drugiej strony: na ostatnie trzy "powiadomimy telefonicznie o wynikach rekrutacji w ciągu dwóch tygodni" dostałem jedną odpowiedź mailowo. Były to "poważne" międzynarodowe firmy z wyodrębnionymi działami HR.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.