Kandydaci nie potrafią pisać listów motywacyjnych

0 0
Kandydaci nie potrafią pisać listów motywacyjnych
Dla wielu rekruterów list motywacyjny wciąż stanowi jednak istotny element wstępnej selekcji kandydatów. (Fot. Pixabay)

• Nieprofesjonalny list motywacyjny może przekreślić szanse kandydata już na wstępnym etapie rekrutacji.
• Najczęstszym błędem jest korzystanie z gotowych szablonów, które rekruterzy automatycznie odrzucają.
• Kandydatom zdarza się również wysłać list motywacyjny z wpisaną nazwą innego pracodawcy.

Jeszcze do niedawna list motywacyjny był najpopularniejszym, obok CV, dokumentem używanym w procesie rekrutacji. Obecnie jego znaczenie wyraźnie maleje – z roku na rok coraz mniej pracodawców wymaga od kandydatów przygotowania listu motywacyjnego i dołączenia go do dokumentów aplikacyjnych.

– W ciągu ostatniego miesiąca na jednym z portali rekrutacyjnych spośród 350 stanowisk administracyjnych tylko w przypadku 50 ofert wymagany był list motywacyjny – mówi Agata Naklicka, team leader temporary recruitment w Grafton Recruitment Polska. 

Czytaj też: Jak napisać dobry list motywacyjny? 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

Dla wielu rekruterów list motywacyjny wciąż stanowi jednak istotny element wstępnej selekcji kandydatów. Na podstawie CV poznają kwalifikacje i wykształcenie pracownika, list motywacyjny pozwala im za to lepiej poznać kandydata, jego motywację oraz przydatność na konkretnym stanowisku. Osobie starającej się o pracę umożliwia wyróżnienie się na tle pozostałych kandydatów – w liście motywacyjnym może bowiem zawrzeć informacje, na które brakuje miejsca w CV.

Agata Naklicka, team leader temporary recruitment w Grafton Recruitment Polska (Fot. Newseria)
Agata Naklicka, team leader temporary recruitment w Grafton Recruitment Polska (Fot. Newseria)

– List motywacyjny daje kandydatom możliwość podzielenia się szerszymi informacjami, pochwalenia się zrealizowanymi w ciągu ostatnich lat projektami. Może opisać swoją motywację do pracy na danym stanowisku i w ten sposób udowodnić pracodawcy, że zależy mu na podjęciu tej pracy – mówi Agata Naklicka.

Osoby poszukujące pracy często nie przywiązują jednak wagi do przygotowania profesjonalnego list motywacyjnego. Najczęstszym błędem jest korzystanie z gotowych szablonów dostępnych w internecie lub przygotowywanie uniwersalnego listu wysyłanego do każdego potencjalnego pracodawcy. Rekruterzy bez trudu rozpoznają tego typu nieprofesjonalne dokumenty i z miejsca je odrzucają. Osoby korzystające z gotowych listów często popełniają błędy, które wykluczają je z dalszego etapu postępowania rekrutacyjnego, np. zapominają zmienić dane firmy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • taa mam pisać elaborat na temat jak będę się spełniać przy wklepywaniu danych do arkusza i z jaki entuzjazm będzie mi dawało kserowanie dokumentów, dla 95% szkoda czasu taki list pisać.
  • No tak, ale pozostaje pytanie czy list motywacyjny w ogóle ma sens, przynajmniej w branżach w których liczą się twarde umiejętności. Śmiem twierdzić, że nie mają sensu, mało tego ich wymóg odstrasza i zniechęca kandydatów do przesłania aplikacji...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.