JSW: Konkurs na wiceprezesa ds. strategii

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosiła konkurs na nowego zastępcę prezesa ds. strategii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

JSW: Konkurs na wiceprezesa ds. strategii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 sie 2015 12:55


Do czasu rozstrzygnięcia postępowania funkcję tę będzie pełnił szef RN JSW Józef Myrczek.

O ustaleniach wtorkowego posiedzenia rady nadzorczej poinformowała w środę (19 sierpnia) rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Już wcześniej, 16 lipca, RN ogłosiła konkurs na zastępcę prezesa ds. technicznych. Kandydaci na tę funkcję mogli zgłaszać się do 4 sierpnia; kandydaci na wiceprezesa ds. strategii mogą to czynić do 3 września. Tego dnia zaplanowano rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na oba stanowiska.

Dotychczasowy zarząd JSW był trzyosobowy. Od 27 kwietnia prezesem spółki jest Edward Szlęk. W zarządzie pozostali wówczas dwaj zastępcy prezesa: ds. ekonomicznych Robert Kozłowski oraz ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków (przedstawiciel załogi).

18 maja RN spółki odwołała wcześniejszego wiceprezesa ds. handlu Grzegorza Czornika, a 9 lipca wiceprezesa ds. technicznych Jerzego B. W obu przypadkach rada nie podała powodów decyzji. Od czerwca przeciwko B. toczy się proces w związku z zarzutami o korupcję (zarzuty dotyczą 2008 r., gdy B. pełnił funkcję naczelnego inżyniera kopalni Jas-Mos).

Notowana na GPW JSW jest jedną z trzech największych polskich spółek węglowych. W jej skład wchodzi pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy i węgiel energetyczny.

W pierwszym półroczu kopalnie JSW wyprodukowały 7,7 mln ton węgla - 5,4 mln ton węgla koksowego i 2,3 mln ton węgla do celów energetycznych. Plan na cały 2015 r. zakłada wydobycie 16,4 mln ton węgla. Firma oceniała ostatnio, że pomimo trudności w branży plany wydobycia na bieżący rok wydają się być niezagrożone.

W ostatnich miesiącach władze JSW sygnalizowały, że starają się przeciwdziałać perspektywie problemów z płynnością w czwartym kwartale (wypłacane wtedy są tzw. czternastki). 6 sierpnia br. prezes Szlęk deklarował, że działania spółki koncentrują się na optymalizacji kosztów oraz jak najszybszym wzroście wydobycia najbardziej pożądanych na rynku węgli koksowych, głównie typu hard.

Szlęk informował też na początku sierpnia o rozmowach z partnerami biznesowymi - finansowymi i branżowymi - nt. realizacji priorytetowych inwestycji w kopalniach Budryk, Knurów-Szczygłowice oraz w kopalni zespolonej.

"Dobrze radzimy sobie z redukcją kosztów operacyjnych, co pozwala nam na zachowanie cały czas płynności finansowej. Mimo niskich poziomów cen węgla na rynku nasze służby handlowe sprzedały sporą część zapasów" - deklarował Szlęk. Zapasy węgla (głównie energetycznego) w grupie kapitałowej na koniec półrocza wyniosły 882 tys. ton i zmniejszyły się od początku roku o 377 tys. ton.

Wyniki finansowe grupy JSW za pierwsze półrocze 2015 r. zostaną ogłoszone w piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.