Jesienny wysyp ofert pracy

Okres powakacyjny to czas, w którym na rynku ukazuje się zauważalnie więcej ofert zatrudnienia. Dlatego moment ten jest dobry na poszukiwanie nowego pracodawcy. Po letnim odpoczynku warto śledzić w gazetach oraz internecie pojawiające się oferty – można bowiem trafić na dobrą okazję do podjęcia lub zmiany pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jesienny wysyp ofert pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 sie 2013 10:33


Jesień w wielu firmach to czas realizacji nowych projektów oraz okres wykorzystania budżetów, które z powodu niepewnej sytuacji na rynku, nie zostały wykorzystane w ciągu roku. Już od września wiele firm produkcyjnych zaczyna także przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie wzrastają wielkości zamówień, a z tym związana jest bezpośrednio potrzeba zwiększenia zatrudnienia.

Dlatego też, już niebawem pojawi się więcej ofert dla specjalistów w sektorze produkcyjnym. Na interesujące oferty mogą liczyć specjaliści w zakresie zarządzania procesami produkcyjnymi, rozwojowymi, jakościowymi i technologicznymi. Największe zapotrzebowanie na pracowników odnotowują w końcówce 3. i na początku 4. kwartału centra dystrybucyjne (magazyny, centra logistyczne) oraz producenci kosmetyków, którzy już teraz przygotowują swoje produkty dla konsumentów na święta.

Specyfika regionalna

Ofert pracy na rynku jest sporo, jednak często ich dostępność jest ona uzależniona od charakteru regionu oraz od cyklu konkretnej, dominującej w regionie branży. Przykładowo branża samochodowa, która jest bardzo silna na Śląsku, w wakacje spowolnia cykl produkcyjny, a tym samym potrzebuje mniej ludzi do pracy.

Po letnim przestoju, cykl produkcyjny jest wznawiany i tym samym, w tej cenionej przez pracowników branży, także można liczyć na oferty pracy. W regionie południowym oraz na Dolnym Śląsku w porównaniu z ubiegłą jesienią, także odnotowuje się zwiększoną liczbę ogłoszeń o pracę m.in. dlatego że pojawiło się kilku nowych inwestorów, którzy obecnie zaczynają rekrutować.

Na Pomorzu, w Małopolsce oraz Wielkopolsce wiele firm ulokowało swoje centra usług wspólnych, będące scentralizowanymi, wydzielonymi działami danej firmy świadczącymi różne rodzaje usług dla swoich wewnętrznych pracowników.

Do takich centrów poszukiwani są pracownicy na stanowiska m.in. w takich obszarach, jak finanse i księgowość, zarządzanie zamówieniami i logistyka, obsługa klienta oraz wsparcie IT. Ze względu na międzynarodowy charakter takich centrów, poszukiwani są pracownicy z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

W wielu przypadkach niezbędna jest także znajomość drugiego języka, m.in.: niemieckiego, holenderskiego, hiszpańskiego, szwedzkiego czy fińskiego, dlatego w tym obszarze szanse na zatrudnienie mają absolwenci filologii.

Na rynku widać także zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców - coraz więcej ofert pracy mogą znaleźć specjaliści z uprawnieniami i certyfikatami, jak operatorzy wózków widłowych, ślusarze, elektrycy czy tokarze.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.