Jednocyfrowe bezrobocie jeszcze w tym roku

Poprawa na rynku pracy widoczna jest w całej Polsce. Pod koniec roku można oczekiwać jednocyfrowej stopy bezrobocia - uważają eksperci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jednocyfrowe bezrobocie jeszcze w tym roku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

23 lip 2015 12:58


Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek (23 lipca), że w czerwcu br. bezrobocie rejestrowane wyniosło 10,3 proc. W maju było to 10,8 proc., w czerwcu 2014 r. 12 proc.

Pojawia się więcej miejsc pracy

Zdaniem ekspertów Work Service ten optymistyczny trend będzie kontynuowany, co przełoży się na jednocyfrową stopę bezrobocia na koniec 2015 roku. Jak dodali, będzie to możliwe dzięki stabilnemu wzrostowi gospodarczemu, który zaczyna skutkować wzrostem zatrudnienia, a jednocześnie wytwarza coraz wyższej jakości miejsca pracy. Eksperci Work Service zauważyli też, że w czerwcu odnotowaliśmy wzrosty w produkcji przemysłowej o 7,6 proc. w ujęciu rocznym, a równocześnie sprzedaż detaliczna powiększyła się o 6,6 proc..

"Gospodarka zaczyna wchodzić na wyższe obroty, a to powoduje, że pojawia się więcej miejsc pracy. W ciągu roku liczba zgłoszonych ofert zatrudnienia wzrosła z poziomu 72 tysięcy do niemal 94 tysięcy, co oznacza wzrost o 29 proc. w ujęciu rok do roku. Wkraczamy na prostą drogę do jednocyfrowego poziomu bezrobocia w Polsce" - powiedział prezes Work Service Tomasz Hanczarek.

Jak dodał, poprawa na rynku pracy widoczna jest w całej Polsce, bo bezrobocie spada we wszystkich województwach. Wyraźnie zmniejszyło się bezrobocie w regionach, w których występowały największe problemy z dostępem do pracy. Przykładem może być Warmia i Mazury, gdzie poziom bezrobocia spadł o 0,7 pkt proc. w ciągu miesiąca.

Dane GUS lepsze niż prognozowano

"Czwartkowe dane GUS są lepsze, niż wskazywały na to wstępne prognozy Ministerstwa Pracy, co potwierdza nadzwyczajną siłę ożywienia na polskim rynku pracy, którego doświadczamy pomimo tego, że dynamika PKB wciąż nie przekroczyła nawet 4 proc. w ujęciu rok do roku" - zauważa ekspert ekonomiczny Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

"Pomimo wciąż jedynie umiarkowanie zadowalającego tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, koniunktura na rynku pracy jest coraz lepsza. Biorąc pod uwagę aktualnie osiąganą dynamikę PKB, stopa bezrobocia rejestrowanego spada nadzwyczajnie szybko. Wyniki prowadzonych badań aktywności ekonomicznej ludności wskazują na to, że odsetek osób faktycznie pozostających bez pracy jest już jedynie o 1 pkt proc. wyższy niż w najlepszym momencie 2008 r." - dodaje

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.