Jankowiak: bezrobocie na koniec tego roku na poziomie 12,6 - 12,7 proc.

Bezrobocie od września zacznie rosnąć, aż do grudnia - to tradycyjne miesiące wzrostu - i żadne zmiany metodologiczne nie pomogą. To będzie oznaczało, że stopa bezrobocia na koniec roku będzie w granicach 12,6 - 12,7 proc. - mówi główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jankowiak: bezrobocie na koniec tego roku na poziomie 12,6 - 12,7 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 sie 2014 12:57


"Spadek bezrobocia poniżej 12 proc. to nie jest coś, co powinno nas rzucać na kolana. W okresach letnich bezrobocie spada, to kwestia sezonowości. Jest też kwestia zmian metodologicznych w sposobie liczenia stopy bezrobocia dokonywanych od jakiegoś czasu przez ministerstwo pracy - podkreśla Janusz Jankowiak. - Nie chciałbym jednoznacznie oceniać, że są robione po to, żeby pokazać niższą stopę bezrobocia. Zmiany w statystkach, liczeniu są dokonywane w oparciu o szersze zmiany na rynku pracy - to kwestia funkcjonowania urzędów pracy, czy zmian w sposobie kwalifikacji bezrobotnych. Na pytanie co zrobić, by stopa bezrobocia spadła do wielkości jednocyfrowej, łatwo odpowiedzieć. Musiałby temu towarzyszyć wzrost gospodarczy znacząco przekraczający 4 proc. Jest jeszcze sporo do zrobienia.

Czytaj też: Tak wyglądało bezrobocie w lipcu

Zdaniem Jankowiaka bezrobocie od września zacznie rosnąć, aż do grudnia - to tradycyjne miesiące wzrostu - i żadne zmiany metodologiczne nie pomogą. To będzie oznaczało, że stopa bezrobocia na koniec roku będzie w granicach 12,6 - 12,7 proc.

- Dynamika wzrostu sprzedaży w przedziale 1-2 proc. to nie jest coś, co można nazwać przełomem. Z cała pewnością nie przełamuje to serii niekorzystnych danych (...) które od jakiegoś czasu do nas napływają - zaznacza ekonomista.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.