Janet Yellen: W USA wciąż występuje znaczące niewykorzystanie zasobów pracy

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy rozpocząć podnoszenie stóp procentowych - wynika z wystąpienia Janet Yellen, prezes Fed. Jej zdaniem w gospodarce USA wciąż występuje znaczące niewykorzystanie zasobów pracy ("significant underutilization of labor resources").

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Janet Yellen: W USA wciąż występuje znaczące niewykorzystanie zasobów pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 sie 2014 10:19


"Nie ma obecnie prostej recepty na odpowiednią politykę pieniężną" - powiedziała Yellen podczas sympozjum w Jackson Hole.

"Bank centralny nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy rozpocząć podnoszenie stóp procentowych" - dodała.

Dodała, że zanim FOMC się na to zdecyduje, musi upewnić się, że gospodarka ma stabilne podłoże.

Yellen podtrzymała deklarację, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez „znaczny okres czasu”.

"Polityka pieniężna nie znajduje się na ustalonej ścieżce" - zaznaczyła jednak.

Prezes Fed uważa, że podwyżka stóp procentowych może przyjść wcześniej i być mocniejsza, jeśli inflacja zaczęłaby gwałtownie rosnąć, a rynek pracy szybciej się odbudowywać. Jednakże, jeśli realizacja celów Fed opóźniałaby się, akomodacyjna polityka pieniężna mogłaby się utrzymać dłużej.

Yellen oceniła, że choć "gospodarka zrobiła duży postęp w odbudowie rynku pracy po największym kryzysie od czasów Wielkiej Depresji", to niewykorzystanie zasobów pracy wciąż pozostaje znaczące.

Wystąpienie Yellen jest co do zasady zgodne z tezami przedstawionymi w minutes z lipcowego posiedzenia FOMC.

Prezes Fed zaznaczyła, że powrót do pełnego zatrudnienia będzie trudny ze względu na szkody jakie wyrządził kryzys.

"Jest miejsce na podwyżki płac, które nie wywołają wzrostu inflacji" - powiedziała.

Z minutes z lipcowego posiedzenia FOMC wynika, że wielu członków Fed ocenia, że rynek pracy wciąż jest daleki od normalności, ale poprawa następuje szybciej niż oczekiwano, co może oznaczać konieczność wcześniejszego odchodzenia od akomodacyjnej polityki pieniężnej niż pierwotnie zakładano.

Kolejne decyzyjne posiedzenie FOMC odbędzie się 16-17 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.