Jakie są najbardziej deficytowe zawody w Polsce?

Jak wynika z przeprowadzanego przez Manpower Group cyklicznego badania „Niedobór talentów”, co trzeci pracodawca w Polsce deklaruje trudności w znalezieniu kandydatów spełniających stawiane przez nich wymagania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie są najbardziej deficytowe zawody w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 cze 2015 10:46


- Wraz ze wzrostem popytu na wsparcie pracowników, coraz dotkliwiej odczuwanym dla pracodawców zjawiskiem jest niedobór talentów. Wpływa on na konkurencyjność przedsiębiorstw i odnoszone
przez nie sukcesy oraz porażki - stwierdza, komentując wyniki raporty Polskiego Forum HR Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup.

- Pośród czynników wpływających na utrzymywanie się tego problemu znajdują się m.in. szybki rozwój technologiczny, zmiany demograficzne, brak poszukiwanych przez pracodawców kompetencji (zarówno twardych jak i miękkich), niedopasowanie podaży i popytu talentów (zbyt mała grupa talentów na rynku) oraz szybki rozwój rynków wschodzących - wyjaśnia.

Kogo brakuje?

Wśród zawodów obarczonych największym niedoborem talentów na polskim rynku czołowe miejsce zajmują wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Grupa ta prawie rokrocznie w badaniu ManpowerGroup jest wskazywana na pierwszym miejscu najbardziej poszukiwanych pracowników. Znaczący deficyt dotyczy również inżynierów różnych specjalizacji.

Pracodawcy mają także duży problem ze znalezieniem operatorów produkcji, kierowców, niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, szefów kuchni i kucharzy oraz pracowników IT. Niedobór talentów występuje również na pozycjach handlowców, także na rynku B2B.

- W tym obszarze brakuje kandydatów z udokumentowanymi sukcesami w sprzedaży i dłuższym stażem, którzy lubią budować i rozwijać relacje z klientami. W związku z rozwojem centrów usług wspólnych nieustannie poszukiwani są również kandydaci ze znajomością mniej popularnych języków obcych oraz umiejętnościami komunikacji interpersonalnej - wyjaśnia Iwona Janas.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.