Jakie komeptencje informatyków są cenione dziś, a jakie będą poszukiwane za 20 lat?

Według pracodawców do najważniejszych kompetencji pracowników w branży informatycznej nie należą głównie umiejętności twarde, ale miękkie. Które są najcenniejsze?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie komeptencje informatyków są cenione dziś, a jakie będą poszukiwane za 20 lat?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

6 mar 2015 9:37


Wśród pięciu najbardziej cenionych cech znajdą się: współpraca, troska o jakość, umiejętność uczenia się, znajomość języka angielskiego oraz zaangażowanie. Co ciekawe, większość wymienianych przez pracodawców kompetencji należy do grupy tzw. „umiejętności miękkich”. W perspektywie pięciu kolejnych lat sytuacja znacznie się nie zmieni.

Czytaj też: Informatycy zarabiają kokosy. Nawet pracownik działu badania i rozwój nie może na tyle liczyć

Oznacza to, że potencjalni pracownicy powinni zadbać nie tylko o zdobywanie kompetencji technicznych, ale także o rozwój bardziej uniwersalnych cech i umiejętności.

Czytaj też: IT: pracują, gdy mają flow. Jak nie, to grają w piłkarzyki

Oczekiwania pracodawców nie zawsze idą w parze z rzeczywistymi kompetencjami informatyków. Za najważniejsze, a równocześnie najtrudniejsze do pozyskania kompetencje uznano umiejętność współpracy, orientację na klienta, zaangażowanie, a także innowacyjność/kreatywność oraz komunikację ustną.

* Artykuł został opracowany przez Sedlak&Sedlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Pawel 2015-03-14 10:37:01

Jakie kompetencje dziennikarskie są cenione dziś, a jakie będą poszukiwane za w roku 2020? Zarówno dziś jak i w 2020 roku umiejętnością niesamowicie trudną do pozyskania jest jak i będzie umiejętność redagowania nagłówków oddających treść artykułów.